Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18561726 razy

Kultura w Rzeszowie

Współpraca z

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

 

DKK w Nagoszynie

Anna Onichimowska: "Dzień Czekolady"

27-09-2015

 Dnia 5.06.2015 r spotkali się Klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci działającego przy Bibliotece Publicznej w Nagoszynie, na którym omawiano książkę Anny Onichimowskiej pt.,,Dzień Czekolady”.

,,Dzień Czekolady” to poetycka, realistyczno-magiczna powieść o dwojgu dzieciach motyw podróży w czasie II Nagroda w Konkursie im.Astrid Lindgren Monika i Dawid przeżywają problemy zbyt wielkie na ich wiek. Na szczęście z trudnej codzienności można uciec w magię. Każdy dzień, jaki ze sobą spędzają, jest inny. Dawid postanawia zrobić wszystko, by spełnić marzenia Moniki i przenieść ją w czasie. Pomaga mu w tym trójkolorowa kotka Zuzia.

Główny bohater, chłopiec Dawid ma za sobą doświadczenie utraty siostrzyczki, rozpadu rodziny i braku zainteresowania wiecznie zajętego ojca. Zaprzyjaźnia się z dziewczynką Moniką, której sytuacja rodzinna również pozostawia wiele do życzenia. Zaprzyjaźnia się także z bezdomną kotką, wyobraża sobie bowiem, że to jego siostra Zuzia.

Książka jest pełna magii i dość ciekawa w tej właśnie magicznej warstwie – chłopiec wraz z kotką odwiedzają Pożeracza Poniedziałków, Dawid wyszukuje też w książkach Skoczka Czasu. Wszystko to po to aby zmienić los dziewczynki. Autorka kończy książkę bardzo odważnie, marzenie Moniki o dorosłości spełnia się. Ostatni dzień – Dzień Czekolady to cukierkowa wizja dorosłych już bohaterów (de facto jako męża i żony) oraz malej, kolejnej siostrzyczki Dawida.

Jest to niezwykła książka. Nic dziwnego że została doceniona i nagrodzona w konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Bardzo ciepła, pogodna i mądra. Pomimo tego, że nie traktuje wprost o bardzo trudnych i ważnych sprawach, to dotyka tego, czego my dorośli się boimy. A mianowicie straty osoby bliskiej, pustki i samotności po niej. A tu jeden mały chłopczyk potrafił sobie z tym poradzić. Trochę nas zaskoczył i ujął tym bardzo. Nie zdajemy sobie sprawy jak dzielne i mądre potrafią być kilkulatki. Książka pokazuje i uczy jak cieszyć się z każdego dnia, chwili i wydarzenia. Poszczególne rozdziały odnosząc się do konkretnego stanu rzeczy w życiu bohatera, podają wskazówkę: gdzie i jak iść dalej. Dawid w czasie wielkiego smutku po śmierci siostry zyskuję przyjaciółkę Monikę. Na każdym kroku stara się spełnić jej marzenia o tańcu, nowym domu i dorosłości. Jak na prawdziwego przyjaciela przystało. Zdradza jej nawet tajemnicę kotki Zuzi, którą chłopiec uważa za wcielenie siostry. Dorośli oczywiście tego nie rozumieją. Należy się o pomoc zwrócić do pożeracza Poniedziałków oraz Skoczka Czasu. Oni z pewnością zaradzą kłopotom Moniki z opieką społeczną i spełnią jej wielkie pragnienie bycia dorosłą. Przepiękna opowieść o dojrzewaniu, pierwszej miłości i szczęściu. Nie sposób przejść obojętnie obok cudnie kolorowych i wymownych ilustracji Anny Kaszuby- Dębskiej, dodających odpowiedniego uroku i klimatu książki, dlatego warto przeczytać.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: