Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
23363707 razy

Kultura w Rzeszowie

Współpraca z

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Mielcu

Janusz Wiśniewski: "Grand"

02-03-2015

 

W sopockim „Grandzie”
 
W sopockim Grand Hotelu umiejscowił Janusz Wiśniewski akcję swojej najnowszej powieści. To miejsce, obrosłe historią i swoistą legendą staje się scenerią ludzkich uczuć, marzeń, emocji. Narrator z wnikliwą dozą obiektywizmu podpatruje gości hotelowych, spędzających tutaj letni weekend. Towarzyszy im w podróży w głąb ich przeszłości, dociera do najdalszych zakamarków duszy, marzeń i planów. Widzi ich łzy, smutek i wyalienowanie. Zbiór historii poszczególnych osób na pierwszy rzut oka nie łączy nic, nic oprócz poszukiwania miłości. I o tym jest ta książka.
                 Janusz Wiśniewski umiejętnie wplata fabułę historyczną w wątki swoich bohaterów. Krzyżuje nitki łączące postacie historyczne (Hitlera, Marleny Dietrich) z losami gości hotelowych. Opowiada o ich snach, marzeniach, widzi ich łzy i rozczarowania. Wraz z narratorem podpatrujemy losy dziennikarki, bezdomnego kloszarda, niemieckiego pastora – wnuka nazisty, rosyjskiej sprzątaczki, naukowca, rosyjskiego nowobogackiego. Autor z dozą psychologizmu podpatruje swoistą przemianę bohaterów. Owa metamorfoza to nic innego jak ściąganie maski w miejscu anonimowym, w swego rodzaju przestanku na drodze życia. Tym szczególnym miejscem staje się tytułowy Grand Hotel.
                Powieść Janusza Wiśniewskiego zawiera w sobie opowiadania, fabuły osnute wokół ludzkich historii. Autor z perspektywy narratora, a czytelnicy wraz z nim podpatrują ludzkie losy uwikłanie w emocje, rozterki, swe plany. Czytelnik podąża tym tropem i wertuje kolejne karty książki w poszukiwaniu… no właśnie… w poszukiwaniu tego, do czego wszyscy dążymy – do czystej, pierwotnej prawdy. Prawdy która stanowi sedno i sens człowieczego losu – miłości. 
 
M.N.
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: