Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
23402407 razy

Kultura w Rzeszowie

Współpraca z

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Mielcu

Herbjørg Wassmo: Stulecie

02-11-2015

Książka ta stanowi swoistą sagę, której głównymi bohaterkami  są Sara Susanne, Elida i Hjørdis, czyli prababka, babka i matka Herbjørg Wassmo. Jest to opowieść o norweskiej północy, o życiu kobiet, o ich o mężczyznach i o ich dzieciach. Tytułowe sto lat epickiej historii czterech pokoleń kobiet, sto lat piękna i surowości świata ich życia i pracy.

Autorka stworzyła historię własnej rodziny z fragmentów wspomnień przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Bodźcem do jej napisania było zdjęcie przesłane przez córkę, przedstawiające obraz znajdujący nad ołtarzem w katedrze Kabelvag z wizerunkiem Anioła, któremu twarz „użyczyła” prababka autorki, Sara Susanne. Książka stanowi również rodzaj autoterapii, jest to próba zmierzania się z traumą dziecka wykorzystywanego seksualnie.

„Stulecie” nie jest chronologicznym zapisem ponad stuletniej historii rodziny. Autorka miesza losy bohaterek, dawkuje fragmenty opowieści po kawałku. Opisuje losy kobiet, które – mimo iż podlegały historycznym przemianom -  są niemal niezmienne, przewidywalne, surowe, ale i piękne. Jest to próba ukazania siły i determinacji kobiet, historia powszedniości, historia pisana od kuchni. To historia zwyczajna, ale prawdziwa. Wokół głównych postaci i historii autorka buduje historie fikcyjne.

"Stulecie" to książka historyczna – z prawdziwymi bohaterami, prawdziwymi problemami, uczuciami, emocjami, w surowym klimacie północnej Norwegii,. Autorka nie stroni również od spraw trudnych – porusza problem przemocy seksualnej wobec dzieci, której sama doświadczyła w przeszłości.

Zdecydowanie warto przeczytać historię Sary Suzanne, Elidy i Hjørdis…

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: