Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
17334984 razy

Kultura w Rzeszowie

Współpraca z

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

DKK w Leżajsku

"Ostatni krąg. Najniebezpieczniejsze więzienie Brazylii”

18-12-2015

Grudniowe Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się już w świątecznej atmosferze  zbliżających się Świąt Bożegonarodzenia.

W pierwszej części spotkania zaprezentował się sam autor książki w wyświetlonej  prezentacji multimedialnej. Drauzio Varella urodził się w Brazylii, w Sao Paulo. Studiował medycynę, a po zakończeniu nauki rozpoczął pracę w tamtejszym szpitalu, gdzie zajmował się przypadkami nowotworowymi. Jako wolontariusz niósł pomoc chorym więźniom w Zakładzie Karnym w Carandiru. Jego książka „Ostatni krąg. Najniebezpieczniejsze więzienie Brazylii” to zbiór zapisków z tamtego okresu i doskonała retrospekcja jednego z najbardziej niebezpiecznym miejsc na Ziemi.
Ogromne wrażenie na członkach klubu wywarły fragmenty filmu, które w brutalny sposób przedstawiły największe więzienie w brazylijskim mieście São Paulo. Więzienie leżące w dzielnicy Carandiru zasłynęło zbrodnią popełnioną przez instytucję rządową, w której w 1992 roku śmierć poniosło ponad 100 skazańców.
Do Carandiru - największego więzienia w Brazylii chyba nikt nie chciałby trafić. Ale jest w takich miejscach coś niepokojąco interesującego co powoduje, że książki o nich traktujące czyta się niemal z zapartym tchem. Varella z wielką precyzją opisuje każdy szczegół wegetacji w Carandiru. Robi to bez zbędnej egzaltacji, bez oceniania, na zimno. Jest medykiem, do niego należy patrzenie na każdego przez pryzmat choroby, cierpienia, za co należy mu się szacunek i podziw. „Autor oprowadza nas po Carandiru niczym Wergiliusz po wszystkich kręgach piekła Dantego, często oddając głos samym bohaterom zarówno pracownikom jak i osadzonym. Ich historie zastanawiają, przerażają, czasami nawet śmieszą i wzruszają, a przede wszystkim pokazują jak cienka jest granica między prawem a bezprawiem, między prawdą a kłamstwem”.
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: