Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18561999 razy

Kultura w Rzeszowie

Współpraca z

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

 

DKK w Kołaczycach

"Czarny Anioł - opowieść o Ewie Demarczyk"

23-10-2015

 

Była ikoną mojego pokolenia. Koncertowała w Polsce i na estradach świata. Rzuciła na kolana paryską Olimpię. I nagle zeszła ze sceny i usunęła się w cień.  

Na opowieść o Ewie Demarczyk „Czarny Anioł” – A. Kuźniak  i E. Karpacz – Oboładze  składają  się wspomnienia jej przyjaciół, muzyków z zespołu, artystów z Piwnicy pod Baranami, gdzie zaczęła się jej kariera, krytyków. Wyłania się z nich portret niezwykłej artystki, która porywała widownię, wywierała magiczny wpływ na słuchaczy. Moja przyjaciółka  na koncercie w Krakowie płakała czarnymi łzami z rozmytego makijażu i powtarzała: „tych przeżyć nie da się wyrazić słowami”.

Na czym polegał fenomen Ewy Demarczyk ? Składają się na niego poetyckie teksty, muzyka wybitnych kompozytorów, siła głosu i  niezwykła osobowość artystki, która potrafiła stworzyć niesamowity spektakl. Wszyscy rozmówcy podkreślają jej perfekcjonizm w każdym szczególe i trudny charakter, który uniemożliwiał jakikolwiek kompromis, ale podkreślają jednocześnie – miała prawo – była Artystką. Swoich decyzji nie uzasadniała i nie zmieniała. „Nie!” – kończyło wszelkie negocjacje. A miała szansę na światową karierę! Była wielkoduszna i małostkowa. Rozstawała się z przyjaciółmi definitywnie   ( nawet z własną siostrą) Ale czy można dzieło artysty oceniać przez pryzmat tych cech ?

Biorąc do ręki książkę „ Czarny Anioł „ miałam nadzieję dowiedzieć się, jak obecnie wygląda życie wielkiej artystki. Niestety autorkom nie udało się do niej dotrzeć ani do jej najbliższych. Zostanie dla nas „ PANNĄ, MADONNA, LEGENDĄ TYCH LAT.. "

 

JANINA SIENICKA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: