Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
23401998 razy

Kultura w Rzeszowie

Współpraca z

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Grodzisku

Barbara Rybałtowska: "Magia przeznaczenia"

03-04-2015

Wyróżniającą się cechą „Magii przeznaczenia” jest jej kompozycja. Fabuła zdecydowanie przeważa nad akcją. Akcja obejmuje zaledwie kilka lat, rozgrywa się w czasach współczesnych a rozpoczyna się w momencie wyjazdu Mireille de la Chanelle do Polski. Córka Sophie potrzebuje zmiany otoczenia, aby odzyskać równowagę psychiczną po samobójczej śmierci ukochanego wuja Patryka. Kończy się, gdy po ślubie Mireille i Michała, siostrzeńca pani Marii, młodzi zamieszkują w odbudowanym pałacyku w Harcach, gdzie przygotowują także miejsce dla Irminy – babki Mireille. Jednak to nie historia Mireille jest w akcji najważniejsza, gdyż koncentruje się ona głównie wokół działań zmierzających do odtworzenia historii rodziny Zenobii Korolew, z domu Harczuk urodzonej w majątku Harce koło Białegostoku.

Fabuła obejmuje dzieje urodzonej w 1866 roku Zenobii i czterech pokoleń kobiet wywodzących się od niej. Jest to rodzina nietypowa, gdyż w jej żyłach płynie krew polska, białoruska, rosyjska i francuska. Losy kolejnych kobiet zostały ukazane na tle wydarzeń historycznych: rozbiorów, rewolucji rosyjskiej, porewolucyjnej tułaczki, II wojny światowej i trudnych czasów powojennych. Nie każdej z tych kobiet autorka poświęciła tyle samo uwagi. Do rangi głównej bohaterki urasta Irmina Bergeronnette, córka Galiny i Aleksieja Orłowa. Jej życie odzwierciedla trudny los kobiety. Chwile radości i szczęścia są ulotne, kruche, natomiast troski, kłopoty, ciężka praca, czy wreszcie tragedie zdarzają się o wiele częściej. Według autorki o ludzkim losie decyduje „magia przeznaczenia”. Jednak, czy rzeczywiście przeznaczenie w decydujący sposób wpływa na nasze życie? Fatalistyczne ujęcie losu ludzkiego, mimo optymistycznego zakończenia budzi lekki pesymizm, dlatego tytuł powieści wywołał zastrzeżenia.
Oprócz powtarzającego się motywu przeznaczenia w powieści wyraźnie został zaznaczony motyw powrotu do korzeni. Właśnie odtworzenie historii rodziny jest dla Irminy lekarstwem pozwalającym znieść trudy codziennego życia, problemy małżeńskie, w pewnym stopniu łagodzi rozpacz po stracie syna.
Przewaga fabuły nad akcją odzwierciedla się w objętości rozdziałów – akcja rozdziały krótkie, lakoniczne, fabuła – rozbudowane. Jednak ciągły przeskok od współczesności do czasów minionych sprawi części czytelniczek kłopoty z uporządkowaniem przebiegu wydarzeń, zrozumieniem kto mówi, tym bardziej, że postacie noszą obco brzmiące imiona i nazwiska. „Magia przeznaczenia” przedstawia świat z kobiecego punktu widzenia i adresowana jest chyba gównie do kobiet. Mężczyźni raczej po nią nie sięgną, tym bardziej, że zostali ukazani albo jako postacie wyjątkowo pozytywne, ale „papierowe”, drętwe, nierealne, albo jako egocentryczni dranie, którzy traktują swoich najbliższych, znajomych, przyjaciół wyjątkowo instrumentalnie.
Zastrzeżenia wzbudził też fakt, że bohaterki wywodzą się oczywiście ze szlachty, ulubionej warstwy społecznej części współczesnych pisarzy polskich. Czasami można odnieść wrażenie, że Polska to głównie dwory szlacheckie, a mieszkańcy to w większości rodowa szlachta.
Podsumowując, powieść B. Rybałtowskiej nadaje się do czytania, ale nie jest to książka do której chętnie się powraca.
 
 
 Urszula Szpila
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: