Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18546598 razy

Kultura w Rzeszowie

Współpraca z

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

 

DKK w Cieklinie

"Poezja jest dla ludzi”

04-12-2015

„Poezja jest dla ludzi” - prawdziwość tego hasła postanowiły sprawdzić klubowiczki DKK w Cieklinie. Na spotkaniu, które odbyło się 1 grudnia rozmawiałyśmy o tym, dlaczego czytamy bądź nie poezję, czy rozbieramy ją na czynniki pierwsze, czy raczej czytamy i intuicyjnie odbieramy przesłanie. Co sprawia, że niekoniecznie jest ono takie samo dla wszystkich?

Razem z Martą podzieliłyśmy się wrażeniami z tegorocznego Miasta Poezji - festiwalu literackiego w Lublinie, w którym miałyśmy okazję uczestniczyć.
 Jednym z gości festiwalu był Mariusz Grzebalski – poeta, prozaik, redaktor. W czasie spotkania powiedział, że to dość niewygodna sytuacja mówić o swoich wierszach, że po opublikowaniu przestaje on jakby być własnością autora a staje się przedmiotem dla czytelnika – oczywiście tylko w sensie interpretacyjnym, a nie praw autorskich. W podobnym tonie wypowiedział się autor w rozmowie z Margarithes zamieszczonej na stronie artpubkultura:
„Tak jakby można było zrobić coś więcej niż je napisać. Opowiedzieć, streścić? Po co w takim razie czytelnik, na czym polega jego rola? I dlaczego trzeba go we wszystkim wyręczać? I tak jest leniwy, jak pokazują badania czytelnictwa w Polsce. Dlatego niech lepiej sam czyta, wyciąga wnioski, jeśli chce i potrafi, albo nie, jeśli nie ma na to ochoty albo nie umie. Jeśli jednak woli inaczej, z pewnością sam na swój prywatny użytek ułoży sobie listę tego, co w przeczytanych przez niego książkach najlepsze, a także listę najlepszych z nich.”
 Nie chcemy być leniwymi czytelniczkami i mieć wszystko podane na tacy. Dlatego na spotkaniu, korzystając z dobrodziejstwa współczesnej techniki wysłuchałyśmy jak Mariusz Grzebalski czyta swój wiersz „Torby”. Spróbowałyśmy same dojść do jego sedna – zgadzając się lub nie tak z autorem jak i ze sobą.
Konkluzja – poezja jednak jest dla ludzi i nie trzeba się jej bać.
 
Krystyna Czechowicz
 
 
 
 
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: