Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
23402147 razy

Kultura w Rzeszowie

Współpraca z

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Błażowej

Dorota Masłowska: "Jak zostałam wiedźmą"

19-10-2015

28 maja 2015 r. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Błażowej odbyło się drugie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem wybór padł na pozycję z polskiej literatury- książkę Doroty Masłowskiej pt. „Jak zostałam wiedźmą”.

Utwór Masłowskiej „Jak zostałam wiedźmą” był pisany z myślą o wystawieniu na scenie. W jednym z wywiadów pisarka wyjaśniała, że jej ambicją było stworzenie książki, która „będzie mieszać konwencje, proporcje, stylistyki". I tego zamieszania w jej najnowszym dziele nie brakuje – na poziomie fabularnym mamy tu i tradycyjną czarownicę, i dwoje dziecięcych bohaterów, dobrego i złego, a do tego mnóstwo nowoczesnych gadżetów, w których drzemie zło, z chipsami oraz iPhone'ami na czele.
Jakby trochę w tle przesuwa się fabuła – żywiąca się złymi dziećmi wiedźma rusza na łowy, ale zamiast jakiegoś nieznośnego bachora trafia się jej dziewczynka umiarkowanie dobra. Używając podstępu i kupionych w Lidlu przeterminowanych czarów w sprayu, wiedźma usiłuje skłonić swą małą ofiarę do współpracy – czyli zwabienia naprawdę niegrzecznego chłopca zajadającego się wspomnianymi chipsami na widowni. Rzecz odbywa się w teatrze, a do tego bohaterowie znajdują się w przestrzeni ni to snu, ni jawy.
Podtytuł książki – „Opowieść autobiograficzna dla dzieci i dorosłych" – sugeruje, że Masłowska miała ambicję, by stworzyć rzecz ponadpokoleniową- książkę, w której odnajdą się dwa pokolenia.
Utwór ten nie jest bajką w żaden sposób podobną do tych, na których się wychowywaliśmy. To nie jest historia o misiu zajadającym swój ulubiony przysmak; brak w niej pięknych i dobrych księżniczek, dobrej i złej magii. Jest tak dlatego, ponieważ świat się zmienił. Teraz walka toczy się o coś zupełnie innego. Najmłodsze pokolenie nie wyobraża sobie życia bez technologii, w którą jest zapatrzone jak w obrazek. I nie tylko najmłodsi mają problem z oddzieleniem rzeczywistości od fikcji.

O naszych czasach nieustannie przypominają również ilustracje, których w książce jest pełno. Obrazki zostały dołączone do niemal każdego tekstu. I nie są to typowe cukrowe ilustracje, które można znaleźć w bajkach. Ma się wrażenie, że zostały jedynie na szybko naszkicowane.

Książka Masłowskiej zmusza do myślenia. Nie można podczas jej czytania tak po prostu się wyłączyć. "Jak zostałam wiedźmą" to refleksja nad naszym dzisiejszym życiem , które jest jednym wielkim „szaleństwem”.
 
Paulina Bator
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: