Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18821785 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca zwww

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

 

DKK w Tarnobrzegu

Wiesława Bancarzewska: „Powrót do Nałęczowa"

07-05-2014

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu  28 kwietnia 2014 roku tym razem poświęcone było debiutanckiej książce inowrocławianki Wiesławy Bancarzewskiej „Powrót do Nałęczowa".

Główna bohaterka 40- letnia Anna dostaje możliwość przeniesienia się w czasie, by spotkać  bliskich ludzi, za którymi bardzo tęskni  i doświadczyć życia w latach 30-tych XX wieku. Trafia do Nałęczowa i nie zdradzając kim jest, wynajmuje pokój w domu swojej czterdziestoletniej wówczas babci, gdzie poznaje dzieciństwo i młodość mamy oraz ciotek. Akcja powieści rozgrywa się na przemian w 2011 roku i w 1932 oraz później, gdyż bohaterka wielokrotnie, choć z czasem coraz rzadziej, korzysta z przejścia czasowego. Wraca jednak tylko po to, by pomóc rodzinie w jakiejś sytuacji. Ta lekka w odbiorze, pisana w  pierwszej osobie książka  nie wymagała od klubowiczów dużego wysiłku intelektualnego jednak lektura była przyjemna i satysfakcjonująca . Co zatem wpłynęło na dobrą ocenę tej książki? Autorka ma lekkie pióro nasycone dużą dawką humoru, potrafi opowiadać w sposób przykuwający uwagę czytelnika. Autorce z pewnością udało się uchwycić i zarysować klimat przedwojennej Polski, zwłaszcza dwóch miast - Nałęczowa i Inowrocławia. I choć jest to pewien zarys,  w którym, zdaniem klubowiczów, doszukać się można pewnych nieścisłości, zwłaszcza dotyczących obyczajowości i życia w dworze ziemiańskim, czy też mody ( w l. 30-tych kobiety nie nosiły już gorsetów), to i tak książka oddaje pewien urok minionych czasów. Ale jest to przede wszystkim opowieść o wadze międzyludzkich relacji, o potrzebie wielopokoleniowej rodziny, tęsknocie za ciepłem domowego ogniska, bliskością kochanych osób, stabilizacją, prostotą i spokojem, którego w dzisiejszym świecie nam brakuje.

W drugiej części spotkania klubowicze wysłuchali wywiadu z Wiesławą Bancarzewską, dostępnego w Internecie. Autorka zdradza, że w czerwcu 2014 roku nakładem Naszej Księgarni zostanie wydana druga część „Powrotu do Nałęczowa” zatytułowana „Zapiski z Annopola”, natomiast w 2015 roku opublikuje część trzecią i ostatnią.

Na zakończenie, w nawiązaniu do omawianej powieści, jedna z uczestniczek w ciekawy sposób poleciła 3 książki opisujące życie, codzienność, obyczaje, modę oraz wypoczynek w przedwojennej Polsce. Zachęciło to wszystkich klubowiczów do zgłębienia tematu, tym razem w oparciu o źródła naukowe.

 

 

 

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: