Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18821444 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca zwww

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

 

DKK w Tarnobrzegu

„Matka i córka w rozmowach z Martą Mizuro”

20-02-2014

W dniu 10.02.2014 dyskutowaliśmy o książce „Matka i córka w rozmowach z Martą Mizuro”, której bohaterkami są Tatiana Raczyńska i Maria Nurowska.

Już na wstępie klubowiczki przyznały, że zaskoczyła je zawartość książki ze względu na prowadzącą rozmowę - Martę Mizuro, która jest  krytyczką literacką. Można było się więc spodziewać, że w książce dominować będą tematy o literaturze i pisarstwie Marii Nurowskiej. Tak jednak nie jest. W książce przeważają wątki związane z życiem prywatnym, rodzinnym Marii i Tatiany. Jest to rozmowa z matką i córką, które w swym życiu wiele przeszły i łączy je szczególna więź choć całkowicie się od siebie różnią. Jak wyznaje Tatiana Raczyńska „jesteśmy sobie bardzo bliskie, ale jakby z innych równoległych światów”.

Maria Nurowska wspomina swoje niełatwe dzieciństwo, matkę o imieniu Irena i jej wielokrotne próby samobójcze i  śmierć. Otwarcie mówi o ojcu, którego choroba alkoholowa również w niej pozostawiła trwały ślad . Opowiada o ulubionych pisarzach, wśród których najwyżej stawia Bułhakowa, nazywając go swoim „guru”. Interesujące są  wypowiedzi pisarki na temat swojej twórczości i bohaterów  powieści, którzy „oddają jej swoje życie”. Nie ukrywa, że historie poruszane w jej książkach inspirowane były własnymi przeżyciami (n.p. „Sprawa Niny S.”, „Po tamtej stronie śmierć”, „Księżyc nad Zakopanem”), bądź przeżyciami realnie istniejących ludzi.

Wyznaje, że pomysły na kolejną książkę często pojawiały się w podróży.  Jedna z ostatnich książek p.t. „Sergiusz Czesław Jadwiga” oparta jest na historii zasłyszanej w pociągu.

Tatiana natomiast wspomina ciepło i serdeczność, jaką otrzymała od babci Janeczki (matki ojca). Opowiada o swoim wczesnym macierzyństwie, dzieciach, pracy w zawodzie pedagoga szkolnego. Porusza temat terapii dla dorosłych dzieci alkoholików.

Pozornie proste pytania, zadawane przez Martę Mizuro, wydobywają z rozmówczyń najgłębsze emocje towarzyszące otwartym, szczerym wyznaniom.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: