Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18893577 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca zwww

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

 

DKK w Rzeszowie

Monika Kowaleczko-Szumowska: „Galop '44”

17-12-2014

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek jak by to było cofnąć się w czasie i znaleźć się w samym środku ważnych dla naszego kraju wydarzeń historycznych? Czy wzięlibyście udział w walce, wiedząc z podręczników historii, że sprawa o którą walczycie jest przegrana i nic co zrobicie nie może zmienić biegu wydarzeń? Czy cofnęlibyście się z powrotem wobec przeważającej siły wroga?

Odpowiedź na te pytania nie jest łatwa. Przekonali się o tym bohaterowie książki „Galop ‘44” – Wojtek oraz jego młodszy brat Mikołaj. Chłopcy, nie są specjalnie zainteresowani historią, a jako bracia nie przepadają za sobą. Mikołaj to niezwykle żywotny i ciekawy świata trzynastolatek, który potrzebuje uwagi starszego brata. Siedemnastoletni Wojtek jest zamknięty w sobie, spędza czas z książką i muzyką, a młodszy brat jest dla niego irytujący, więc go odtrąca. Wszelkie wysiłki rodziców, aby pogodzić braci spełzają na niczym. Kiedy jednak Mikołaj odkrywa w Muzeum Powstania Warszawskiego przejście, prowadzące prosto w wir dramatycznych wydarzeń powstania warszawskiego, Wojtek wyrusza w przeszłość, aby  wydostać Mikołaja z powrotem. Wojtkowi, nie łatwo jest odnaleźć się wśród powstańców. Z początku ucieka przerażony, jednakże czuje, że musi wrócić i stawić czoło swoim lękom, a z czasem jego obojętność znika i chłopak angażuje się w walkę, zdając sobie sprawę z tego, że powstanie upadnie i on nie może tego zmienić. Patrząc na powstańców i ich dramatyczne zmagania z wrogiem, śmiercią i głodem, Wojtek pojmuje, iż walka
o przetrwanie to nie wszystko, powstanie ma zdecydowanie szerszy wydźwięk. Chłopak walczy wraz powstańcami, kopie tunele, dostarcza amunicję, jest łącznikiem. Oddanie sprawie całkowicie odmienia bohatera wewnętrznie. Stając w obliczu śmierci oraz niepewności jutra, chłopak poznaje nowe wartości, zaczyna doceniać to, czego wcześniej nie chciał nawet dostrzec. Poznaje czym jest prawdziwa przyjaźń, męstwo, zaufanie oraz miłość. Podobnie Mikołaj, który zawsze traktował życie bardzo lekko, dostrzega co znaczy poświęcenie i braterstwo broni oraz walka o wolność . Obaj chłopcy zawierają przyjaźnie z powstańcami, a Wojtek spotyka pierwszą miłość. Obaj mając świadomość nieuchronnej klęski powstania, dają z siebie wszystko, aby pomóc w tej dramatycznej walce. Widzą zmagania swoich przyjaciół, codziennie ocierają się o śmierć, jednak czują, że nie mogą opuścić walczących. Uczestnictwo w powstaniu sprawia, że bracia poznają smak zwycięstwa i gorycz porażki. To wszystko przewartościowuje ich całe dotychczasowe życie oraz zacieśnia braterskie więzi.
Autorka wiernie oddała klimat powstania, trudne warunki w jakich znajdowali się walczący, pracę łączników, sanitariuszek, budowę przekopów przez aleje, ataki na niemieckie posterunki, przeprawy kanałami czy alianckie zrzuty. Czytelnik czytając książkę czuje wszystko to, co przeżywali powstańcy: głód, strach, cierpienie i ciągłą bliskość śmierci. Postacie wykreowane w powieści były inspirowane prawdziwymi życiorysami i losami, dzięki czemu jeszcze bardziej przeżywamy – wraz z Wojtkiem i Mikołajem dramatyzm sytuacji w jakiej znajdowali się powstańcy. Ludzie, których spotykają chłopcy stają się bliscy również i nam, ponieważ są na wskroś prawdziwi. Ich poświęcenie, wielkie męstwo oraz wręcz ślepa wiara w zwycięstwo popycha ich ku śmierci. Jednakże przedstawione w powieści losy każdego z powstańców zapadają głęboko w pamięci czytelnika. Patrząc na heroiczne czyny bohaterów książki, zastanawiamy się czy dzisiaj bylibyśmy zdolni do podobnego poświęcenia?
Podczas spotkania Klubowicze rozmawiali o tym, jak potrzeby i sposób postrzegania świata współczesnego nastolatka różnią się od postawy jego rówieśników sprzed siedemdziesięciu lat. O tym jak różnie postrzegane były koleżeństwo, przyjaźń, braterstwo, uczciwość oraz o wartościach, które kiedyś były istotne dla naszych rówieśników, a obecnie powoli odchodzą w zapomnienie.  Mówiliśmy także tym, co jest naprawdę w życiu ważne i co dzisiaj oznacza dla nas patriotyzm.
Oto opinie Klubowiczów:
 
„Książka pełna jest realnych i pełnokrwistych postaci, co czyni jej fabułę bardzo ciekawą i oryginalną.
Bardzo podoba mi się sposób w jaki autorka ujęła temat przyjaźni, miłości i odpowiedzialności. Z całą pewnością polecam ją innym”
Natalia
 
„Galop’ 44” to wspaniała opowieść o dwóch światach, o przyjaźni, miłości, odpowiedzialności oraz
o patriotyzmie, jedności w działaniu i tolerancji. Bohaterami są dwaj bracia, którzy na co dzień nie mogą się porozumieć, jakby żyli w dwóch  różnych światach. Dopiero podróż w czasie i wspólna walka w Powstaniu Warszawskim zmienia podejście chłopców do życia i do siebie na wzajem. Zawłaszcza Wojtek otwiera się na innych ludzi i ich potrzeby, nareszcie zaczyna dostrzegać wartości, które są w życiu najważniejsze. Braterska więź okazuje się być najsilniejsza”.
Sylwia
 
 
 
 
Recenzja książki Moniki Kowaleczko-Szumowskiej pt. „Galop’ 44”
 
Książka Moniki Kowaleczko-Szumowskiej pt. „Galop’ 44” wywarła na mnie spore wrażenie. Bardzo lubię historię, więc chętnie po nią sięgnąłem. Oryginalne podejście autorki do tematu budzi moją fascynację.
Obraz Powstania Warszawskiego kojarzy się najczęściej z czarno-białymi fotografiami, krótkimi scenkami filmowanymi przez ówczesnych kronikarzy rzeczywistości. Podziwiamy młodych, często bezimiennych bohaterów. Rozpaczamy nad tragedią wojennych losów mieszkańców Warszawy. Nie przychodzi nam jednak do głowy, że to nasi rówieśnicy, koledzy, sąsiedzi, tyle tylko, że sprzed 70 lat.
Bohaterowie książki to bracia, zrównoważony Wojtek i żywiołowy Mikołaj. Obaj odwiedzają Muzeum Powstania Warszawskiego. Mikołaj, przechodząc przez właz imitujący wejście do podziemnego kanału, przenosi się w czasie do roku 1944. Wojtek rusza mu na pomoc. Realizm miesza się tu z fantastyką. Jednak autorka wiernie oddaje realia historycznych czasów. Co najważniejsze, „nie tracą one naftaliną”. Czarno-białe fotografie nabierają barw, dźwięków, zapachów. „Galop’44” pozwala czytelnikowi znaleźć się w „oku cyklonu”, doświadczyć codzienności powstańczego życia.
Szczerze polecam tę książkę. Miłośnicy tematu znajdą w niej fragmenty autentycznych zapisków powstańczych. Pozostali czytelnicy odkryją wciągającą fabułę, pełną zwrotów akcji, napięcia, barwnych bohaterów. Nikt nie pozostanie obojętny wobec kiełkującego w duszy pytania: „czy umiałbym zaangażować się tak jak oni?, „czy miałbym taką odwagę?”
 
Piotr Cesarz, uczeń klasy Ic Gimnazjum nr 10 w Rzeszowie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: