Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18893704 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca zwww

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

 

DKK w Rzeszowie

Edward Łysiak: „Kresowa opowieść”

13-11-2014

Niezwykle interesujące spotkanie miało miejsce w Filii Nr 10 WiMBP w czwartek 6 listopada 2014 r. – członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki i Klubu Ciekawej Książki UTW oraz zainteresowani czytelnicy, mieli możliwość słuchania i rozmawiania z autorem książki pt. „Kresowa opowieść”  Edwardem Łysiakiem. Spotkanie prowadziła Małgorzata Chlebowska – moderator DKK i KCK UTW w specjalnie na to spotkanie pięknie przygotowanej czytelni przez gospodarzy z panią kierownik Marią Jamróg a zaszczyciła je osobiście wicedyrektor WiMBP – pani Monika Ohar -Pawiak

„Kresowa opowieść” to beletrystyka oparta na faktach, składa się z dwóch z części: I – ”Michał” i II -”Julia”. Książka dotyczy relacji polsko – ukraińskich od czasu II wojny światowej po współczesne. Bohaterowie – a jest ich cała galeria, wywodzą się z Kresów – miejsc przygranicznych II Rzeczypospolitej nad rzeką Czeremosz i Prut, które muszą opuścić lub z których uciekają, szczególnie po spacyfikowaniu ich przez banderowców jesienią 1944 r. Dalsze ich dzieje toczą się w Beskidzie Niskim – Bieszczadach i na Dolnym Śląsku. Losy ich tragiczne i dramatyczne są skomplikowane i trudno je jednoznacznie oceniać. Są oparte na autentycznych relacjach osób, które przeżyły te czasy i wydarzenia, stąd i groza ich wymowy.
Impulsem do napisania tej książki były dla Autora – rocznik 1948, osobiste doświadczenia rodzinne. Babka i matka pochodzą z Rybna nad Czeremoszem i cudem przeżyły pacyfikację miejscowości przez 2 sotnie banderowców 10.XI.1944 r., w której w okrutny sposób zginęło 23 mieszkańców w wieku od 2 do 60 lat i spłonął kościół. E. Łysiak poczuwał się do misji, by temat zbrodni kresowych dotarł do szerokiej opinii, stąd literacka forma dla autentycznych wydarzeń. Proces twórczy trwał długo: 2002-2103, gdyż autor solidnie się przygotował, zbierał relacje najpierw od członków swojej rodziny, potem ten krąg poszerzył o znajomych i zainteresowanych w temacie – tym bardziej, że urodził się w Zajączkowie koło Obornik Śląskich, gdzie mieszka wielu przesiedleńców ze Wschodu, w tym także dotkniętych akcją „Wisła”, studiował dokumenty historyczne, odbył 4 podróże na Ukrainę. Jest z wykształcenia inżynierem zajmującym się automatyzacją energetyki, ale równocześnie włada piękną polszczyzną i jest wspaniałym gawędziarzem, stąd książka przemawia do czytelnika i mamy nadzieję na kolejne publikacje literackie autora, gdyż jego aktywność życiowa i społeczna na pewno niesie wiele tematów ważkich do opisania i przybliżenia czytelnikom.
 
Ewa Wójcik.
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: