Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18504129 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca zwww

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

 

DKK w Racławówce

Z miasta świateł na Podkarpacie. Spotkanie autorskie z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk.

04-06-2014

W dniu 29 maja 2014 r. w bibliotece w Racławówce odbyło się spotkanie z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk, pisarką, dziennikarką, historykiem teatru i scenarzystką filmową. Do miejscowości autorka przybyła tuż przed godziną 18.00, prosto z Mogielnicy, gdzie również była gościem. W bibliotecznej sali czekało na nią grono wiernych czytelniczek, wśród których znajdowały się m.in. pracownice biblioteki oraz członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki.

 
Małgorzata Gutowska-Adamczyk ma na swym koncie kilkanaście książek, m.in. cieszącą się sporym powodzeniem sagę „Cukiernia pod Amorem” oraz dwutomowe dzieło „Podróż do miasta świateł”. Wspólnie z Martą Orzeszyną stworzyła również zachwycający album  pt. „Paryż. Miasto miłości i sztuki w czasach belle époque”.
 Zgromadzonym w bibliotece czytelniczkom pani Małgorzata opowiadała o kulisach swojej pracy, miłości do Paryża i o tym, jak powstawały jej kolejne dzieła. Można było usłyszeć, że „Cukiernia pod Amorem” miała być początkowo głównie historią ciotki cukierniczki. Skończyło się jednak na tym, że autorka napisała trzytomową sagę rodzinną. Podczas tworzenia „Cukierni…” powstał pomysł na kolejną powieść. Mowa tu o „Podróży do miasta świateł”, której akcja toczy się w Paryżu. Zarówno w „Cukierni..”, jak i w „Podróży…” przeszłość miesza się z teraźniejszością, a czytelnicy mogą przyjrzeć się perypetiom różnych pokoleń tej samej rodziny.
 
Pisarka uchyliła rąbka tajemnicy i powiedziała, że właśnie pracuje nad kolejną powieścią, której tytuł brzmi „Fortuna i namiętności”. Tym razem wraz z panią Małgorzatą czytelnicy będą mieli okazję przenieść się do czasów panowania Augusta III Sasa, a więc mniej więcej do połowy XVIII w.
 Jak można było się przekonać, pisarka przywiązuje dużą wagę do szlifowania swych powieści pod względem językowym. – Uważam, że nie może być w jednym zdaniu dwóch wyrazów „położyli” i „odłożyli” czy też dwóch czasowników zwrotnych– powiedziała. – Większość czytelników najprawdopodobniej nie zwróciłaby na to uwagi, ale moim zdaniem jest to błąd – dodała.
 
Małgorzata Gutowska-Adamczyk wspominała też pracę nad scenariuszami odcinków serialu pt. „Tata, a Marcin powiedział…”, który był bardzo popularny w latach 90. Podzieliła się również zdaniem na temat wychowania dzieci i młodzieży, edukacji czy stanu polskiego czytelnictwa. Sporo mówiła o swoim codziennym życiu.
 
Po części oficjalnej nadszedł czas na pamiątkowe wpisy, zdjęcia, a potem  na przygotowany przez gospodarzy wydarzenia poczęstunek. Przy kawie, herbacie i wybornych wypiekach spotkanie przybrało mniej formalny charakter. Serdeczne rozmowy z pisarką trwały jeszcze bardzo długo.
 Dorota Partyka
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: