Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
23821674 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Nisku

Książki lata

17-09-2014

W czasie sierpniowego spotkania DKK dla Dorosłych przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nisku, klubowicze dyskutowali o najbardziej ich zdaniem interesujących i  przeczytanych ostatnio książkach.Były to „Dom duchów” Isabel Allenie,”Skazana na piekło” Natalie Welsh,”Lot nad kukułczym gniazdem”KenKesey,”Farby wodne” Lidii Ostałowskiej.Każdy  z klubowiczów omawiając książkę zachęcał do przeczytania jej przez pozostałych uczestników.
 
Recenzje:
 
Karina Zgierska –Berling
 
Historia przedstawiona w „Locie nad kukułczym gniazdem” to opowieść o tyrańskich rządach przełożonej Ratched w szpitalu i zagubionym człowieczeństwie.Wielka Oddziałowa bo tak nazywana jest siostra  Ratched posiadająca silną psychikę, gnębi pacjentów.Walka między Wielką Oddziałowa a jednym z pacjentów McMurphy pokazuje jaki zły wpływ ma na niego,zwykły człowiek ,cieszący się zyciem jest tyranizowany przez nią.
Autor przedstawia tu cierpienie poszczególnych osób,które mimo iż nie zgadzają się z rzadami przełozonej Ratched,nie potrafią przeciwstawić się jej i odejść ze szpitala.
Książka Keseya to dzieło refleksyjne,mamy tu walkę ze złem,które pastwi się nad zagubionymi ludzmi,mamy tu wiele modeli psychiki.Autor zadaje pytania czy można ciągle ulegać i być poniżanym,jak się temu przeciwstawić aby normalnie żyć.
 
Książka Natalie Welsh „Skazana na piekło” jest powieścią autobiograficzną.Zawarte są w niej własne przezycia autorki,która za przemyt narkotyków trafiła do Wenezuelskiego więzienia i jako pierwsza kobieta z Europy Zachodniej uciekła stamtąd.
Akcja książki toczy się w 2001 roku.Natalia Welsh zabiera swoją czteroletnią córeczkę Nikitę na wakacje do Wenezueli.W drodze powrotnej zamierza przewieżć kokainę aby odmienić swoją sytuację materialną,Młoda ,naiwana samotna matka,uzalezniona od narkotyków nie miała pojęcia co ją czeka.Zatrzyma na granicy przez służby celne za przemyt narkotyków dostała dziesięć lat więzienia ,które miała odbyć w fatalnych warunkach w wenezuelskim więzieniu.Karę odbywała wśród morderców,gwałcicieli,skorumpowanych władz więzienia.Po czterech latach piekła nie mając praktycznie zadnych szans powodzenia udało .się jej uciec z więzienia dzięki pomocy strażnika więziennego z którym połączyła ją miłość.
Książka  ta opowiada o tym jak jeden nierozważny krok może zniszczyć życie oraz o  miłości do dziecka ,która pomogła Natalie prztrwać piekło więzienne.Jest to prawdziwa historia matki ,która ucieka z więzienia i historia kochanków,których polączyło więzienie.
 
Kotuła Franciszek
 
Dina Gottliebova żydówka z Brna i jej historia pobytu w Auschwitz-Birkenau powiązana jest z zagładą Romów Europejskich.Malarka Dina podczas pobytu w obozie na polecenie doktora Menele maluje portrety Romów uwzględniając ich charakterystyczne cechy.”Farby wodne”to tytuł ,który określa akwarele którymi malowane były kolor oczu i skóry mieszańców cygańskich.Jest to reportaż z piekła obozowego przedstawiający historię zagłady europejskich Romów.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: