Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18557476 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca zwww

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

 

DKK w Mielcu

Kathryn Stockett: "Służące"

01-09-2014

Akcja książki rozgrywa się w latach sześćdziesiątych XX wieku, w stanie Missisipi. Pomimo, że w powieści na plan pierwszy wysuwa się problem segregacji rasowej, to w istocie jest to opowieść o naturze ludzkiej i jej ograniczeniach.

    Kathryn Stockett zabiera nas na Południe Stanów Zjednoczonych. Jest to okres burzliwych przemian w społeczeństwie amerykańskim, to czasy Martina Luther Kinga czy Boba Dylana. Jakkolwiek w Jackson na Południu niewiele się zmienia. Białe panie prowadzą swoje mieszczańskie domy, a ich mężowie zanikają na całe dnie w pracy. Owo prowadzenie domu ogranicza się do zarządzania czarną służącą i do organizowania bujnego życia towarzyskiego, takiego jak spotkania brydżowe, zakupy, tenis czy basen. Rolą służących, oprócz sprzątania, gotowania było wychowywanie białych dzieci. I właśnie przez pryzmat służących – Aibileen i Molly autorka obrazuje świat białych. Narracja zresztą jest wieloosobowa. Składa się na nią opowieść Skeeter, córki plantatora bawełny, która po studiach powraca do rodzinnego domu. Postanawia napisać książkę o czarnoskórych kobietach, służących pracujących w domach białych rodzin. Kobiety opowiadają o swojej pracy, o stosunkach panujących w domach, w których służą, czy wreszcie o miłości do nie swoich dzieci, które wychowują.

Książka jest uniwersalną opowieścią o ograniczeniach, którym wszyscy się poddajemy, ale także ukazuje odwagę i przyjaźń. Powieść budzi wiele emocji. Niesie pozytywne przesłanie – jeśli pozbędziemy się lęku, zmiana na lepsze jest zawsze możliwa. Bez ryzyka niewiele można osiągnąć. Warto ufać innym, warto kochać.
Wartka akcja, ciekawa tematyka sprawiają, że książkę czyta się niemal jednym tchem. Warto jeszcze wspomnieć, że książka została zekranizowana, z równie ciekawym efektem. Zdecydowanie polecam.
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: