Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18517651 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca zwww

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

 

DKK w Lubeni

Bakker Gerbrand: „Na górze cisza"

28-11-2014

Listopadowe spotkanie DKK przebiegło w andrzejkowym klimacie, choć książka Bakkera Gerbranda  - „Na górze cisza" nie była zbyt nastrojowa do dyskusji na tą okazję.  

Powieść oszczędna w słowach, a jakże poruszająca w treści. Klubowiczki stwierdziły, iż wiele wątków poruszanych w powieści holenderskiej rodziny można by odnieść do wielu polskich rodzin. Książka porusza wiele problemów – stosunek ojca do synów, syna do ojca, bliźniaczy los braci, rodzinną tragedię, miłość Henka i Rity, zmaganie się z własną tożsamością i samotnością Helmera. Brak akceptacji i miłości ojca do syna bliźniaka, wręcz odrzucenie ma później przełożenie na opiekę syna nad ojcem.  Smutne dzieciństwo Hemara, nagła śmierć brata, złamana kariera, przymusowe prowadzenie gospodarstwa, problemy z własna tożsamością są dla niego czasami nie do udźwignięcia. Ciągle podporządkowany czyjejś woli - najpierw ojca później własnemu losowi nie potrafi przemóc się, by należycie opiekować się staruszkiem, który zdany jest na jego łaskę. „Dobro wraca i zło wraca”. Czy te słowa nie są tu na miejscu?
Mnie właśnie to poruszyło najbardziej w tej książce. Niejednokrotnie nie zdajemy sobie, bowiem sprawy, że na godną opiekę własnych dzieci na starość też trzeba sobie zapracować – miłością
i mądrym wychowaniem. Choć na pewno nie jest to regułą.
Sam tytuł powieści jest też wymowny. Ojciec zdał sobie sprawę z swojego położenia
w chwili niemocy, kiedy zbliża się śmierć.   Położony na piętrze niewiele mówi, wie, że już nie może rozkazywać synowi, zdany na jego dobrą wolę. Hemar plącze się w swoim zachowaniu wobec ojca. Czasami widać jego buńczuczną postawę i drobne złośliwości, którymi pragnie zamaskować swoją poddańczość, ale niekiedy rodzi się w nim współczucie do ojca. (Szkoda mi go. Bronię się przed tym uczuciem - przed jakimkolwiek uczuciem, gdy przebywam w jego pokoju – ale mimo wszystko to czuję.)
Przedstawiony psychologiczny portret Hemara pokazuje jego postać, jako człowieka skrzywdzonego, samotnego, obdartego z marzeń, planów, rodziny, który nie potrafi walczyć o swoje. Czy śmierć ojca, sprzedanie gospodarstwa, (którego nie lubił) pozwoli mu się wyzwolić z przeszłości?
Książka godna polecenia.
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: