Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
19301946 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

 

DKK w Lubaczowie

Spotkanie z Romą Ligocką

27-05-2014

W poniedziałkowe popołudnie 12 maja 2014 r. w ramach XI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w naszej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z Romą Ligocką, polską malarką i pisarką, realizowane w ramach projektu Instytutu Książki Dyskusyjne Kluby Książki.

Roma Ligocka urodziła się 13 listopada 1938 r. w Krakowie w rodzinie żydowskiej. Razem z matką, jako nieliczne z rodziny Liebling, uciekają z getta i przez resztę wojny ukrywane są przez polską rodzinę Kierników. Roma Ligocka jest autorką wielu pięknych książek, ale pierwszą, od której zaczęła swą twórczość literacką jest książka pt. „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku”.

Oglądając film Lista Schindlera autorka rozpoznała w małej dziewczynce samą siebie i to skłoniło ją do opisania swoich wspomnień. Mała poziomeczka to właśnie Roma Ligocka.

Spotkanie z popularną pisarką, które prowadziła Pani Marta Brzeziak, zgromadziło w bibliotece wielu miłośników twórczości literackiej i malarskiej Romy Ligockiej.Autorka opowiedziała nam o traumie wojny, która pozostawiła ślady w psychice jej i jej matki, o trudnym dzieciństwie, dorastaniu, trudnych relacjach z matką oraz decyzjach w dorosłym już życiu.Wiele razy podczas spotkania pojawił się wątek cierpienia, które według pisarki nie uszlachetnia, ale łączy ludzi, jednocześnie naznacza.Z wielką szczerością odpowiadała na wszystkie pytania, a było ich sporo, bo czytelnicy chcieli dowiedzieć się o niej jak najwięcej i jak najpełniej wykorzystać czas spędzony z pisarką.Mimo tak straszliwych przeżyć i doświadczeń Pani Roma jest osobą niezwykle ciepłą, radosną i pogodną, która chętnie dzieli się swoją receptą na szczęście. Ma w sobie dużo wiary w ludzi i ma nadzieję (nawiązując do dzisiejszej sytuacji międzynarodowej- wskazując przede wszystkim Ukrainę), że książka „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku” nie została napisana na darmo.

Było to bardzo piękne, wzruszające spotkanie, za które Pani Romie bardzo dziękujemy.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: