Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
19947586 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną

 

 


Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną zrealizowano w 2020 r. ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Leżajsku

Andrzej Stasiuk: "Nie ma ekspresów przy żółtych drogach"

18-02-2014

Walentynowy wieczór 2014 roku Dyskusyjny Klub Książki kierując się mottem

Jeśli zawsze kochać książki będziesz, w życiu nie zostaniesz samotny” spędził czas z ukochaną literaturą.
Leżajski Klub udał się w podróż drogami Andrzeja Stasiuka.
 
W świat Andrzeja Stasiuka wprowadził nas fragment słuchowiska w interpretacji Mirosława Baki „Nie ma ekspresów przy żółtych drogach”. Autor kieruje się bezpośrednio do czytelnika:
„Mówię do was z daleka. Mówię do Was z głębi własnego życia. Moje słowa są przesiąknięte tym wszystkim, co było.”
Autor swoje przemyślenia składa w formie trafnie i dosadnie skonstruowanych zdań. Niejednokrotnie wzrusza i zaskakuje. Odkryliśmy na drogach  Stasiuka wiele przepięknych opisów przyrody. Pisarz afirmuje proste życie, zgodne z naturą, która jest mu bliska. Pisze o polskim klimacie i o środkowych Europejczykach jako ofiarach klimatu umiarkowanego, na który można zrzucić wielkie niepowodzenia. W tę urokliwą atmosferę pogodową doskonale wpisuje się dobrze znany temat - polskiej wsi. Dotyka też spraw religijnych - jeden esej poświęca księdzu Lemańskiemu, w którym sugeruje, że kościół za komuny był lepszy niż dziś. W innym zaś zwraca uwagę, że w Licheniu „kopuła nieco oblazła ze złota”. Pisarstwo Stasiuka ma taką moc, że siedząc w wygodnym fotelu czujemy wiatr ze stepów, zapachy zwierząt i widzimy widoki rozpościerające się znad brzegu Bugu.
Wypowiedzi klubowiczów:
·         Książka jest zbiorem felietonów. Czytając przeskakujemy na różne tematy co utrudnia lekturę. Nie można czytać „jednym tchem”, gdyż trzeba to wszystko poukładać i przemyśleć.
·         Tekst bardzo intrygujący zmuszający do zadumy.
·         Zaskakujący obraz śmierci. Ciekawa postawa wobec ekshumacji.
·         Autor przeniósł nas do czasów dzieciństwa. Według niego, rzeczy które opisuje są nam dalekie. Jednak starszy czytelnik doskonale pamięta odpusty, stare domostwa. Są to wspomnienia bliskie sercu.
·         Podoba mi się szczegółowość opisów autora, który jest znakomitym obserwatorem zachowań ludzi, zwierząt i przyrody.
·         Podróżowanie powoduje, że człowiek postrzega nie tylko to co na zewnątrz lecz  poznaje głębie swego człowieczeństwa.
 
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: