Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
19301850 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

 

DKK w Cieszanowie

Agata Tuszyńska : "Tyrmandowie. Romans amerykański"

08-03-2014

Drugie w roku bieżącym spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki MBP w Cieszanowie, odbyło się 27 lutego, o godz.17.00. Uczestniczyło w nim 10 osób.                                                                         

Tematem dyskusji była książka Agaty Tuszyńskiej pt. „Tyrmandowie. Romans  amerykański”, w której autorka opowiada o amerykańskim okresie życia Leopolda Tyrmanda, polskiego pisarza i publicysty urodzonego   i wychowanego w Warszawie, który jednak nie mógł w latach PRL przebić się przez cenzurę z ze swą „nieprzystającą” do tamtych czasów twórczością. W roku 1965 otrzymał paszport      i wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie zmarł w roku 1985. Agata Tuszyńska, dzięki współpracy z trzecią żoną Tyrmanda, Mary Ellen Tyrmand bardzo ciekawie opisała ten właśnie amerykański okres życia pisarza. Udostępnione przez Mary zdjęcia rodzinne, ich bogata korespondencja, oraz wspomnienia pozwoliły autorce stworzyć piękną biografię człowieka nieprzeciętnego zdolnego i niepokornego. Uczestnicy dyskusji byli również pełni podziwu dla samej Mary Ellen Tyrmand, znacznie młodszej od Leopolda, pięknej i zdolnej kobiety, która potrafiła zaakceptować go bezwarunkowo, z jego często niepopularnymi poglądami, niejednokrotnie wręcz dziwactwami i wbrew woli matki poślubiła go , została matką jego dzieci, które tak wychowała, że chociaż nie pamiętają ojca, przyznają się do swoich polskich korzeni i starają się poznać jego ojczyznę .  Miłość tych dwojga ludzi, piękna i bezwarunkowa jest godna podziwu. Tak stwierdzili uczestnicy dyskusji.

Na następne spotkanie  umówiliśmy się na 28 marca 2014 r i wówczas dyskutować będziemy o „Honorze złodzieja”.

W międzyczasie planujemy jeszcze wyjazd do teatru do Rzeszowa na sztukę: Kosmonauty wiadomość ostatnia do kobiety, którą kochał…

                                               Moderator: Marta Kopciuch

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: