Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
22467284 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Rok Lema 2021

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Boguchwale

Dzisiaj, jutro, zawsze… z Martą Fox

12-06-2014

10 czerwca 2014 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Boguchwale zaprosiła młodzież na spotkanie autorskie z Martą Fox – poetką, pisarką i eseistką. Spotkanie zorganizowano w  Liceum Ogólnokształcącym w Boguchwale w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki. Ta ciekawa forma rozwoju literackiego, zainicjowana przez Instytut Książki w Warszawie, od trzech lat skupia w Boguchwale coraz to większe grono młodych czytelników, pragnących nie tylko czytać wartościowe książki, ale także o nich rozmawiać.

Wtorkowe spotkanie z Martą Fox i jej twórczością sprzyjało takim właśnie rozmowom, które głęboko zapadały w pamięć i skłaniały młodych uczestników spotkaniado literackiej refleksji oraz czytelniczej aktywności. To niecodzienne wydarzenie kulturalne, zorganizowane w Pałacu Lubomirskich w Boguchwale, zachęcało młodzież z DKK w Boguchwale oraz licealistów do bliższego poznania twórczości katowickiej pisarki.

Marta Fox ma w swym dorobku obecnie 44 książki, w których pisze o problemach współczesnej młodzieży, związanych głównie z dojrzewaniem emocjonalnym, środowiskiem szkolnym i rodzinnym. Autorka nie boi się podejmować trudnych wątków, z odwagą porusza tematy „tabu”, takie jak: wczesna inicjacja seksualna, nastoletnie ciąże, kult pięknego ciała itp. Dotyka tematów trudnych i bolesnych, stając się dla młodego czytelnika niejednokrotnie „literacką przyjaciółką”, która wskaże dobrą drogę i rozwieje smutki.

Powieści Marty Fox wprowadzają czytelnika w świat wrażliwej młodzieży, tęskniącej za akceptacją rówieśników, przyjaźnią, akceptacją i… miłością. Autorka przedstawia sylwetki swoich bohaterów w sposób przemyślany, kreując ich literackie postawy i osobowości w sposób godny mistrza pióra. Dzięki temu literacki świat bohaterów Marty Fox jest bliższy  młodym czytelnikom, którzy nie ograniczają się tylko do czytania książek, ale równie chętnie kontaktują się z pisarką poprzez jej stronę internetową, bloga czy też konto na facebooku.

Poprzez taką aktywność Marta Fox jest bliżej młodego czytelnika i jego spraw. Ceni sobie spotkania autorskie, bo bezpośredni kontakt z czytelnikami doładowuje ją pozytywną energią i inspiruje. I choć, kiedyś, przed laty, krytycy literaccy określili pisarkę „olśnieniem literatury młodzieżowej”, to Marty Fox  nie sposób „zaszufladkować”. Jej książki czytane są równie chętnie czytane przez młodzież, jaki i osoby dorosłe.

Boguchwalskie spotkanie było „konfrontacją” autorki z młodym czytelnikiem – wymagającym, oczekującym rzetelnej twórczości oraz zrozumienia jego potrzeb. Marta Fox zdała ten egzamin celująco, szybko nawiązując kontakt z młodymi ludźmi, dla których tworzy.

W trakcie spotkania autorka zaprezentowała młodej publiczności także książki dla czytelników dorosłych: Autoportret z lisiczką oraz Święta Rito od Rzeczy Niemożliwych, powieści szczególnie jej bliskie, stanowiące autobiograficzną próbę podsumowania  osobistego i twórczego życia pisarki. Marta Fox promowała w Boguchwale również tegoroczne  publikacje – swoją pierwszą opowieść dla dzieci Przybij piątkę oraz kolejną powieść dla młodzieży – Zołzunie. Autorka zachęcała uczestników spotkania do własnej twórczości i aktywnego uczestnictwa w konkursach literackich. To ogromna szansa
dla każdego początkującego literata.

Miła i sympatyczna atmosfera podczas spotkania umożliwiła młodzieży poznać Martę Fox od strony prywatnej – jako ciepłą, radosną, energiczną mamę i babcię, a także osobę otwartą, znającą dobrze problemy młodych ludzi. Właśnie te empatyczne cechy pisarki zadecydowały, że młodzież celowo przedłużała chwile spędzane z Martą Fox, prosząc ją o indywidualne dedykacje.

Było to pierwsze spotkanie Marty Fox z boguchwalskimi czytelnikami, ale mamy nadzieję że nie ostatnie. Czas do kolejnego spotkania z pisarką będziemy odliczać szelestem kart jej powieści, częstymi wizytami na jej blogu – licząc na wzajemność ze strony autorki, której Boguchwałę i czytelniczy FUN CLUB na trasie literackich wędrówek przypominać będą biblioteczne wydawnictwa – album Tylko fotografie nie liczą się z czasem, Boguchwała i okolice w starej fotografii oraz tomik poezji Cudze chwalicie, swojego nie znacie.

Pani Marto – do zobaczenia w Boguchwale.

Oprac.  Irena Jakubiec

Moderator Młodzieżowego DKK w Boguchwale

 

 

 

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: