Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
22467175 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Rok Lema 2021

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Boguchwale

Agnieszka Tyszka: "Siostry Pancerne i pies"

25-05-2014

„Tydzień Bibliotek 2014” razem z DKK w Boguchwale

 

Na tegoroczny „Tydzień Bibliotek 2014” Gminna Biblioteka Publiczna w Boguchwale przygotowała moc atrakcji dla czytelników i sympatyków książki beletrystycznej. W bibliotecznej ofercie zaproponowano ciekawe spotkania literackie, spektakle teatralne, Pasowania na Czytelnika, spotkania autorskie oraz wiele dyskusji o książkach.

Boguchwalskie obchody „Tygodnia Bibliotek” zainaugurowano w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży, organizując 8 maja 2014 r. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. To czwartkowe spotkanie z książką beletrystyczną dedykowano powieści „Siostry Pancerne i pies” Agnieszki Tyszki. Autorki znanej młodym czytelnikom z ciekawej fabuły książek oraz wyróżniającej je konstrukcji wydarzeń literackich.

Powieść „Siostry Pancerne i pies” napisana jest w podobnym stylu, co zauważali w trakcie rozmowy młodzi czytelnicy. Pisarka przedstawia czytelnikom rodzinę Pancernych oczami czterech sióstr – licealistki Róży, gimnazjalistki  Jaśki (Jaśminy), pierwszoklasistki Teśki (Hortensji) oraz Gienki (Georginii) – małego przedszkolaka.

Każda z historii dziewcząt głęboko zapada czytelnikowi w serce i inspiruje do rozważań. Róża i Jaśka – to nastolatki jakich wiele można spotkać w polskich szkołach. Obie uwikłane są w tzw. problemy szkolno-uczuciowe i obie też muszą zmierzyć się z pierwszą próbą dorosłości – odpowiedzialnością za dom i młodsze rodzeństwo. I choć Róży przychodzi to prawie automatycznie, to Jaśka swoje musi „wygadać”, narzekając na swój ciężki los nastolatki z niezbyt zasobnej rodziny.

Lecz nic to – w rodzinie siła! Dziewczęta jednoczą się, podejmując zbiorowy protest przeciw okropnej pani Jadzi – gospodyni babci Wiewąs (Wiesławy Wąs). Dla chorego Paprocha – domowego psiaka, w którym można  dopatrzeć się wielu ras, siostry Pancerne są w stanie wiele zrobić – jechać z nim przez całe miasto do weterynarza czy też nocować w namiocie, gdy ulubieniec zostaje przez panią Jadzię wyrzucony z domu.

Ta ekologiczna rodzinka daje sobie świetnie radę. Róża projektuje  atrakcyjne kreacje, które zdobywają uznanie rówieśników, także tych bardziej zamożnych. Jaśka bierze z siostry przykład i projektuje torebki, wzorując się na indywidualnych modelach, stworzonych przez babcię Wiewąs w czasach młodości. To sposób dziewcząt na życie – stosując zasadę „zamiast stawać
do nierównej walki – wymyśl coś swojego”. Dla sióstr Pancernych nie ma rzeczy niemożliwych. Wiedzą, że są RAZEM i to pomaga przezwyciężać im wszelkie kłopoty. Razem są nie do ruszenia.

Dyskusyjny Klub Książki w Boguchwale poleca powieść Agnieszki Tyszki wszystkim nastolatkom. To wspaniałe okno na świat, które rozświetli niejedną smutną rzeczywistość.

 

 

Oprac.  Irena Jakubiec

Moderator Młodzieżowego DKK w Boguchwale

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: