Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
23815487 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Tarnobrzegu

"Czerwona księżniczka"

20-10-2013

 Na spotkaniu DKK w dniu 23.09.2013 rozmawialiśmy o książce Dariusza Kortko i Judyty Watoły pt. „Czerwona księżniczka”. Książka jest biografią polskiej okulistki profesor Ariadny Gierek-Łapińskiej znanej przede wszystkim z prowadzenia Katedry i Kliniki Okulistyki Śląskiej Akademii Medycznej.

Autorzy przedstawiają życie zawodowe i prywatne Ariadny Gierek-Łapińskiej zarówno przez prowadzenie z nią rozmowy, jak i poprzez wypowiedzi rodziny, współpracowników i największych autorytetów medycznych, m.in. naukowców ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.Jest to więc próba obiektywnego spojrzenia na osobę, o której krążą różne, często sprzeczne opinie.      Z charakterystyki tej wyłania się obraz kobiety silnej, perfekcjonistki w każdym zakresie, uzdolnionej menedżerki, szefowej wymagającej od siebie i od innych ale też koniunkturalistki, osoby niezwykle despotycznej, próżnej, łasej na pochlebstwa, choć w głębi duszy potrzebującej, jak każdy człowiek, miłości, akceptacji i zrozumienia.

Książka sprowokowała do dyskusji na wiele tematów. Rozmawialiśmy o przebiegu kariery zawodowej Ariadny Gierek-Łapińskiej, jej sukcesach naukowych i wielkim wkładzie dla rozwoju mikrochirurgii oka w Polsce i o jej upadku z zakazem wykonywania zawodu włącznie.Nie sposób było pominąć, dobrze  znanych wszystkim klubowiczom,  realiów PRL-owskich i w tym kontekście również siły nazwiska Gierek, wynikającej z faktu, że Ariadna była synową I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka. Podjęliśmy również  temat niszczycielskiej siły alkoholizmu, próbowaliśmy odpowiedzieć  na pytanie czy otoczenie osoby uzależnionej od alkoholu (rodzina, znajomi, koledzy z pracy) może pomóc w wyjściu z nałogu i dlaczego jest to takie trudne? Na te i  jeszcze inne tematy można dyskutować po przeczytaniu „Czerwonej księżniczki”. Treść książki podana jest  w bardzo przystępny sposób i   czyta się ją szybko.

 

                                                                                                               Monika Sadkowska

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: