Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
23815736 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Tarnobrzegu

Michele Fitoussi: "Helena Rubinstein. Kobieta, która wymyśliła piękno”

23-06-2013

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 4 czerwca 2013 r. poświęciliśmy książce Michele Fitoussi „Helena Rubinstein. Kobieta, która wymyśliła piękno”. Już sama okładka, niezwykle estetyczna, jest zachęcająca, by po nią sięgnąć. Nie rozczarowuje również jej treść.
Publikacja ta jest niezwykle bogata w wiedzę, opartą na licznych materiałach źródłowych, których wykaz znajdziemy na końcu. Przede wszystkim jest to książka o Helenie Rubinstein „cesarzowej piękna”, żyjącej na przełomie XIX i XX wieku, kobiecie z misją i jasno wytyczonym celem, do którego dążyła bezkompromisowo już od wczesnych lat życia, stopniowo budując wielkie imperium kosmetyczne znane na całym świecie. Zadziwia jej nieprzeciętny umysł, wyczucie czasu i miejsca, talent do zarządzania i marketingu z nowatorskim a nawet rewolucyjnym podejściem do reklamy, kształtowania wizerunku firmy i sprzedaży produktów. Podziw budzi przekuwanie jej wszystkich działań biznesowych w ciągłe pasmo sukcesów.
Ma jednak swój słaby punkt. Jak to często bywa, wobec wielkich osiągnięć zawodowych, życie rodzinne schodzi często na margines. Tak też jest w tym przypadku. Helena Rubinstein w roli matki i żony odniosła swoją jedyną, dla niektórych najbardziej znaczącą, porażkę, o czym sama wspomina u kresu swego życia.Książka ta niczym podręcznik pokazuje, jak osiąga się sukces w prowadzeniu własnej firmy, wskazuje na znaczenie takich cech u przedsiębiorcy, jak dar rozpoznawania ducha czasu, nowych idei, zdolność przetrwania w trudnych warunkach i dostosowania się do zmieniającej się rzeczywistości / w tym przypadku przetrwanie czasu wojen, zmiana obyczajowości, mody, silna konkurencja w branży /.
W książce znajdziemy obszerne informacje z historii kosmetologii, chirurgii estetycznej, pielęgnacji ciała i leczenia uzdrowiskowego /pierwsze operacje plastyczne, powstanie pierwszych klubów fitness, gabinety masażu, otwarcie szkoły pielęgnacji urody, kodyfikacja zawodu kosmetyczki /. Czytając jesteśmy świadkami zmian obyczajowych w Europie, Ameryce Północnej i Australii: rodzenia się świadomości kobiet, zrzucania gorsetów, zrobienia pierwszego makijażu, zmiana w zestawianiu kolorów w ubiorze i wystroju wnętrz itd. Poznajemy początki istnienia czasopisma „Elle” oraz dzieje „Vogue`a.
Dzięki pasji kolekcjonerskiej Heleny Rubinstein obcujemy ze światem sztuki, zwłaszcza malarstwa i rzeźby, dzieła najznamienitszych twórców: Matissa, Degasa, Moneta, Renoira,Picassa, Chagalla i innych, otaczały ją wszędzie, umieszczane były nie tylko w prywatnych pomieszczeniach ale w jej salonach piękności, co nigdzie indziej nie było praktykowane. W jej bliskim otoczeniu pojawiają się również wielcy pisarze, m.in. James Joyce, Ernest Hemingway, Gertruda Stein.
Zdaniem klubowiczów jest to rzetelna i wyczerpująca publikacja, poddająca wiele tematów do dyskusji. Polecamy do przeczytania.

Monika Sadkowska


 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: