Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
23796629 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Tarnobrzegu

Zygmunt Miłoszewski: "Ziarno prawdy"

28-02-2013


Lutowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Filii nr 1 poświęciliśmy książce pt. „Ziarno prawdy” z co najmniej kilku powodów.

Przede wszystkim ze względu na jej autora - Zygmunta Miłoszewskiego, który swoją twórczością coraz bardziej umacnia pozycję wśród najlepszych pisarzy powieści kryminalnych w Polsce.

Jego obydwie części cyklu z prokuratorem śledczym Teodorem Szackim: „Uwikłanie” i „Ziarno prawdy” otrzymały prestiżową Nagrodę Wielkiego Kalibru i zostały bardzo dobrze przyjęte zarówno przez czytelników jak i krytyków literackich.

Drugi ważny powód to taki, że akcja powieści „Ziarno prawdy” dzieje się w dobrze nam znanym mieście Sandomierzu, graniczącym z Tarnobrzegiem, który również zaistniał w tej książce.Kolejny ważny powód, to planowane na maj spotkanie autorskie z Zygmuntem Miłoszewskim, na które przede wszystkim my klubowicze z niecierpliwością czekamy.I wreszcie spotkanie nasze nawiązuje również do tematu wystawy prezentowanej w Miejskiej Bibliotece Publicznej, poświęconej literaturze kryminalnej.Tak wiele powodów sprawiło, że poczuliśmy wielką mobilizację do czytania i dyskusji o tej bardzo ciekawej książce. W „Ziarnie prawdy”znajdziemy bardzo umiejętnie skonstruowaną intrygę kryminalną osnutą wokół trzech makabrycznych zbrodni, których śledztwa podjął się prokurator Szacki. Sprawę komplikuje sposób działania mordercy wskazujący na mord rytualny. Autor nie ogranicza się jednak tylko do kwestii związanych ze śledztwem i wykryciem mordercy. Świetnie rysuje portret małomiasteczkowości, porusza sprawę siły i szkodliwości krążących stereotypów, przywołuje wyjątkowo bolesne i zawiłe wydarzenia sprzed 60 laty, które dotyczą relacji polsko-żydowskich, porusza problem antysemityzmu. Ponadto opowiada o polskiej rzeczywistości, pokazuje działanie niektórych instytucji państwowych i mediów.Kryminalna akcja powieści trzyma w napięciu, momentami jest przerażająca, nie tylko za sprawą dokładnego opisu zbrodni ale głównie poprzez umiejscowienie w książce autentycznych wydarzeń z przeszłości, co czyni ją niezwykle wiarygodną.Książka więc przeraża, intryguje, zaskakuje i zmusza do refleksji. Polecamy do przeczytania.

W drugiej części spotkania klubowicze oglądnęli film „Uwikłanie” w reżyserii Jacka Bromskiego. Już na początku filmu zaskoczeniem było to, że prokuratorem jest kobieta, a właśnie osoby prokuratora Szackiego byliśmy najbardziej ciekawi. Choć obsada filmu jest bardzo dobra jednak w naszej ocenie książka zdecydowanie przewyższa film.

Monika Sadkowska

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: