Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
19301666 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

 

DKK w Strzyżowie

Laura Hillenbrand: „Niezłomny"

06-04-2013

6 kwietnia 2013 r odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w czytelni Biblioteki Publicznej w Strzyżowie na którym rozmawialiśmy na temat książki „Niezłomny” Laury Hillenbrand.

 „Gdziekolwiek spojrzał, widział tylko wodę. Wokoło sunęły leniwe rekiny, ocierając się grzbietami o tratwę. Czekały.”
Tak rozpoczyna się historia Louisa Zamperiniego, która porwała miliony czytelników na całym świecie. Pokazała, że każdy z nas może być niezłomny. Odyseja Louisa Zamperiniego to dowód na to, że można wyjść cało z każdej opresji.
Chłopak znikąd, który dzięki uporowi i determinacji wywalczył sobie miejsce w drużynie olimpijskiej. Zestrzelony nad Pacyfikiem przez 47 dni dryfował na oceanie, broniąc się zarówno przed kulami wroga, jak i szczękami wygłodniałych rekinów. Wyszedł zwycięsko ze starcia z psychopatycznym komendantem. Zdobył miłość kobiety, która była poza zasięgiem jego możliwości. A gdy było trzeba, potrafił pokonać nawet samego siebie.
Książka opisuje niezwykłe życie Louisa Zamperiniego, syna włoskich imigrantów którego losami można by obdzielić tuzin osób a i tak historie ich życia byłyby nieprawdopodobne. Z początku poznajemy Louiego jako niesfornego dzieciaka, który miał różne pomysły, min.  wskoczył do zbiornika z ropą i omal nie utonął, założył się z kolegami o to kto najszybciej przebiegnie ruchliwą autostradę, w wieku pięciu lat zaczął palić pety znajdowane po drodze do przedszkola a swoje pierwsze przygody z alkoholem zaczął w wieku ośmiu lat. Był chłopcem o bardzo lepkich rękach do których wszystko się przyczepiało szczególnie to co dało się zjeść.
„O tym, jak wyglądało dzieciństwo Louiego, świadczy sposób, w jaki zwykle kończył swoje opowieści o tamtych czasach: „…a potem wiałem jak szalony” ”.
Ten talent zaważył na przyszłości chłopca: talent do biegania. Brał udział w wielu zawodach na których pobijał wszelkie rekordy. Największym wydarzeniem w jego sportowym życiu był udział w Igrzyskach Olimpijskich w 1936r na których spotkał się z samym Adolfem Hitlerem. Jednak w 1939 r kiedy wybuchła II Wojna Światowa życie Louisa zmieniło się o całe 180o. Wstąpił do wojska. I tutaj praktycznie rozpoczyna się niezwykła historia bohatera, który swoją postawą, determinacją i niezwykłą mocą charakteru przeżywa nieprawdopodobne chwile, przez które większość z nas nie dałaby rady przetrwać. Od Olimpijskiego atlety po lotnika, którego samolot rozbił się nad Pacyfikiem. Książka jest bogata w fakty, które w niczym nie przypominają suchych encyklopedycznych zbitek dat i nazw - autorka może się pochwalić takimi zdolnościami literackimi, że nawet szczegóły budowy samolotu albo uzbrojenia Japończyków są przedstawione tak fascynująco, że nie sposób oderwać się od lektury. Treść wzbogacona jest o piękną oprawę zdjęciową - od dziecięcych lat Zampa, przez czasy wojenne, aż po lata współczesne. Wspomnieć jednak należy, że nie tylko Zamperini jest bohaterem własnej biografii - Hillenbrand opisała (wzbogacając teksty fotografiami) losy również jego rodziny, przyjaciół, współpracowników, a nawet oprawców.
Książka Laury Hillenbrand napisana jest, prostym zrozumiałym dla wszystkich językiem, nacechowanym emocjami, które również udzielają się czytelnikowi. Uderza realizmem i dbałością o szczegóły. miejsc i zdarzeń. To wstrząsający wieloaspektowy obraz wojny i tego co potrafi uczynić ona z człowiekiem. Obok tej książki nie można przejść obojętnie. Warto ją przeczytać!
 
Karolina Wilk
DKK przy BPGiM w Strzyżowie
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: