Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
22478333 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Rok Lema 2021

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Sanoku

Mo Yan: "Obfite piersi, pełne biodra"

21-11-2013

 Podróż przez chińską prowincję

 

  Mo Yan to pseudonim Guana Moye, urodzonego w 1955 roku w Gaomi  w chińskiej prowincji Szantung (Shandong). Po chińsku "Mo Yan" oznacza "nie mów". 

  W 1976 roku autor wstąpił do Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, gdzie pełnił funkcje oficera ochrony, instruktora politycznego i oficera propagandy. Równolegle ze służbą w wojsku Mo Yan zaczął studiować literaturę   i pisać.  Nagrodzony Literackim Noblem 2012.

 Bohaterką "Obfitych piersi, pełnych bioder" jest rodzina Shangguang z Północno-Wschodniego Gaomi w Chinach.  Małżonkowie Shangguang Shouxi i Shangguang Lu posiadają ośmioro dzieci: siedem dziewcząt i jednego, wyczekiwanego chłopca, będącego jednocześnie narratorem tej historii. Koleje ich losów ukazane są na tle polityczno-społecznym. Mo Yan opisuje jak do wioski wkraczają Japończycy, jak powstaje Stowarzyszenie Wyzwolenia Kobiet, które ma walczyć o równość  i sprawiedliwość kobiet, zwalczając feudalizm i przesądy. Razem z mieszkańcami możemy uczestniczyć w "pokazie techniki i kultury Zachodu", czyli pokazie skoków spadochronowych, a później prezentacji filmu, który nazywają "ruchomym obrazem". Zmiana następuje w latach 80-tych, gdy nie ma już komuny ludowej, nie istnieją żadne klasy, za to liczy się tylko pieniądz, który uwidacznia społeczne kontrasty. Akcja Obfitych piersi… toczy się aż do lat 90-tych dwudziestego wieku. Na przestrzeni dziejów rodzina Shangguang doświadcza boleśnie tego, że w burzliwych czasach życie ludzkie, jest warte tyle, co życie mrówki. Bo toczą oni nieustanną walkę o przetrwanie: głód odbiera im chęć do życia i jest powodem do popełnienia samobójstwa, sprzedaży dzieci, by poprawić byt ich i reszty rodziny oraz do oddania siebie do domu uciech, by w ten sposób wspomóc matkę i liczne rodzeństwo. Jedyne co odciąga Jintonga od czarnych myśli, to kobiece piersi  matki, sióstr. Jest od nich uzależniony i do późnego wieku młodzieńczego ssie jedynie ich mleko, odmawiając przyjmowania innego pokarmu. To one dają mu bezpieczeństwo. "Poprzez łączenie fikcji i realizmu, historii i ludowych opowieści Mo Yan kreuje świat porównywalny w doskonałości z pisarstwem Williama Faulknera czy Gabriela Garcii Marqueza, jednocześnie nawiązując do tradycji chińskiej literatury" - napisano w uzasadnieniu decyzji Szwedzkiej Akademii.

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: