Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
12725897 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

Grupa iCEA

Logowanie do SOWA2

DKK w Rzeszowie

Gaja Kołodziej: "Wystrzałowa licealistka"

29-05-2013

 

O problemach Wystrzałowej licealistki Gai Kołodziej, podczas spotkania DKK dla młodzieży
 
            Wielu jest bohaterów, którzy ukrywali swe prawdziwe wnętrze pod maską. Na zewnątrz byli zupełnie innymi osobami niż wewnątrz. Do grona takich postaci należy Melania Korzeniowska-tytułowa licealistka z powieści Gai Kołodziej. Permanentna kłamczucha, zamknięta w sobie, obdarowywała otoczenie plejadą sztucznych uśmiechów i spojrzeń. Aż pewnego dnia popatrzyła na siebie z innej perspektywy i zrozumiała, że kłamstwo doprowadziło ją do okłamywania siebie samej.
Gaja Kołodziej stworzyła bohaterkę z krwi i kości. To nie jest papierowa, oderwana od rzeczywistości osoba, choć robi rzeczy, które są niczym sceny z filmów akcji czy science –fiction. Jej postać, perypetie, problemy, stanowią świetny temat do dyskusji i inspirację do zabaw intersemiotycznych takich jak: kalambury ze spojrzeń i uśmiechów bohaterki.
       Dlatego podczas majowego spotkania młodzieżowego DKK w Filii nr 5, rozmowa była bardzo wartka, prawie taka, jak język „Wystrzałowej licealistki”. Autorka umiejętnie połączyła ekspresję i szczerość wypowiedzi z kreacją bohaterów. Przez taki zabieg czytelnik czuje bliskość z postacią, o której czyta, a jednocześnie ma do niej dystans. Nie wszystko w Melanii Korzeniowskiej nam się podoba, nie ze wszystkim w jej postępowaniu się zgadzamy, ale rozumiemy, jesteśmy w stanie czuć przez co przechodzi.
Dodatkowym plusem książki są motta, poprzedzające każdy rozdział, który jest rozwinięciem cytowanej metafory.
Powieść Gai Kołodziej, mimo iż adresowana do młodzieży z pewnością zainteresuje także dorosłych odbiorców. To utwór, który wzrusza, bawi i śmieszy, a dodatkowo skłania do refleksji nad własną osobą i postawą.
Aldona Wiśniowska
 
Poniżej prezentowana jest krzyżówka, którą w ramach wstępu do zajęć rozwiązywali Klubowicze oraz refleksje po lekturze i spotkaniu.
 
 
 
 
 
1F
I
L
I
P
 
 
2J.
U
L
I
A
 
 
 
3.G
R
A
N
A
T
 
4.M
E
L
A
N
I
A
 
 
 
5.J
O
N
A
T
H
A
N
 
 
6.T
O
P
E
R
Z
 
 
7.R
A
C
H
M
A
N
I
N
O
W
 
 
8.T
W
A
I
N
 
 
9.P
I
E
T
R
U
S
I
Ń
S
K
I
 
 
1.Przyjaciel od perspektywy.
2. Przyjaciółka Meli.
3. Kolor nocnego nieba-kolor sukienki Meli.
4. Imię głównej bohaterki.
5. Imię pisarza, którego motto zaczerpnęła do jednego z rozdziałów autorka.
Pisał o wieloznacznym zachowaniu człowieka.
6. Wielki Dyktator z AE.
7.Nazwisko kompozytora, którego słuchał agent odwożąc Melanię.
8. „Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego co zrobiłeś. (…)”. Podaj nazwisko autora tych słów- są one mottem rozdziału 2.
9. Zmora maturzystów w szkole Melanii Korzeniowskiej.
 
Hasło: LUNA NOCTE
 
Myślę, że warto przeczytać książkę Gai kołodziej pt. „Wystrzałowa licealistka”, ponieważ opisuje ważne problemy, które mogą dotyczyć każdego licealisty, bądź nawet dorosłego człowieka. Autorka porusza problem życia w ciągłym kłamstwie. Główna bohaterka okłamuje samą siebie. Dopiero szczera rozmowa
z prawdziwym przyjacielem sprawiła, że dostrzegła walory szczerości, choć nie pozbyła się do końca kłamstwa.
Poprzez bohaterkę, Gaja Kołodziej pokazuje, jak można spojrzeć na siebie z innej perspektywy. Jest to dobra lekcja. Warto zastanowić się nad sobą przy tej książce.
Iza
 
Wystrzałowa licealistka-jedna z lepszych książek na DKK. Miłe spotkanie =”Wystrzałowa licealistka” Gai Kołodziej +dobre ciastka i kawa +zabawa w spojrzenia.
Pozdrawiam, Ola
 
Uważam, że te spotkania w bibliotece są bardzo fajne, a czasami śmieszne. Na wszystkich dyskutujemy o losach bohaterów i przebiegu zdarzeń …
Podobała mi się zabawa w kalambury na temat spojrzeń i uśmiechów.
Krzysiek
 
„Wystrzałowa licealistka” Gai kołodziej jest godna polecenia, ponieważ porusza problemy współczesnych licealistów. W książce ukazana jest droga do odkrycia siebie, bez żadnej maski, sztucznych uśmiechów i spojrzeń. Autorka zwraca uwagę na przyjaźń, relacje rodzinne.Myślę, że każdy powinien przeczytać tę powieść i poznać historię Mel.
Maciek
 
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: