Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
23821027 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Osieku Jasielskim

Eric Emmanuel Schmitt: "Moje życie z Mozartem"

05-02-2013

„Ta muzyka zmieniła moje życie.”

4 lutego 2013 r. dyskutująca grupa młodzieży w osieckiej bibliotece rozpoczęła spotkanie od wysłuchania fragmentów wybranych utworów Mozarta. Dlaczego?
Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki postanowili porozmawiać o wyjątkowym, przepełnionym ciepłem i melancholią utworze Erica-Emanuela Schmitta pt. „Moje życie z Mozartem”. Utwór ma formę epistolarną. Autor „koresponduje” z kompozytorem, który nie żyje, którego nigdy nie spotkał, a jednak stał się wyjątkowym powiernikiem i uzdrowicielem dla zabłąkanego, poszukującego nastolatka i doświadczonego, zmęczonego życiem dorosłego pisarza.
Gdy tylko docierały do Schmitta dźwięki przedziwnej muzyki, jego życie ulegało natychmiastowej przemianie. „Uzdrowienie przez piękno… Żaden psycholog nie wpadłby na zastosowanie takiej kuracji” I rzeczywiście muzyka Mozarta stała się jakby receptą na szczęście , ambrozją, która tchnęła życie, radość istnienia. Często zastępowała pisarzowi przyjaciół, kochaną osobę, modlitwę…
Młodzieży wydawała się książka trochę dziwna, inna, co nie znaczy, że nieciekawa. Pozwoliła nam wszystkim inaczej spojrzeć na muzykę poważną, jej wpływ na psychikę człowieka. Ta muzyka nie krzyczy, nie zagłusza myśli, uczuć, lecz budzi do życia i jednocześnie wycisza, uspokaja.
Książka pomogła nam również inaczej spojrzeć na autora, odsłoniła jego prywatność, której każdy stara się bronić, schronić. Może teraz inaczej odczytamy inne jego utwory?
Kolejne spotkanie, kolejne doświadczenie, kolejna intelektualna przygoda z książką. Już teraz nie wyobrażamy sobie, by mogło być inaczej. Po feriach znów się spotkamy.

Zofia Ciomcia
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: