Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
20274267 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną

 

 


Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną zrealizowano w 2020 r. ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

Rok Lema 2021

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

 

 

 

 


 

DKK w Nosówce

Paweł Beręsewicz: "A niech to czykolada!"

28-11-2013

 Książka „A niech to czykolada!” zajęła III miejsce w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren zorganizowanym przez Fundację ABCXXI- Cała Polska czyta dzieciom.
Paweł Boręsewicz autor książek dla dzieci-anglista i tłumacz przenosi czytelnika w pewne miejsce zwane Zylirią, w którym żyją sobie przeciętni ludzie. Żyją sobie spokojnie i raczej nieciekawie aż do dnia kiedy to niebo rozdarła olbrzymia ręka w kraciastej rękawiczce, która zostawiła przedmiot- zegarek monstrualnej wielkości. Był to pierwszy dzień Zjawienia-jeden z dwóch. Pozostałe dni po zniknięciu przedmiotu nazwane zostały dniami pustki, których było trzy rodzaje: najdłuższa pustka krokodyla, krótsza węgorza i najkrótsza trwająca 96 dni-pustka myszy; a były to dni pełne nudy, bezczynności i smutku.

I tak zaczęto liczyć czas. Książka zaczyna się słowami „Był piękny pogodny poranek dziewięćdziesiątego szóstego dnia tysiąc osiemset dwudziestej piątej pustki.” Opowieść wciąga czytelnika już od pierwszej strony- zaczyna się niezwykle tajemniczo i nietypowo. Świat rzeczywisty przeplata się z fantastycznym ale o tym nie wiemy-dowiadujemy się dopiero na końcu książki jakby z drugiej części. Fabuła jest nietypowa i potrafi zaskoczyć każdego czytelnika, bawi ale i poucza- dotyka ważnych problemów dnia dzisiejszego, wszechobecnego materializmu czego symbolem jest obecność RZECZY z dużej litery-której pojawienie się, staje się okazją do ucztowania, świętowania i powszechnej radości. Tytułowa zaś „czykolada” czyli czekolada to powiedzonko używane w Zylirii w bardzo perioratywnym znaczeniu. Jeżeli coś się nie udało albo było nudne, brzydkie -mówiono że jest czekoladowe. Po zjawieniu się pierwszej rzeczy ukazują się kolejne: złota obrączka, pierścionek, bransoletka a dokładnie w tym samym czasie w innym świecie pasjonat iluzji –magik Bombalini prezentuje swe magiczne sztuczki zauroczonym widzom. I jest to ten świat równoległy, który dziwnym trafem idealnie zazębia się z krainą Zyliryjczyków.
Książkę warto przeczytać i można polecić ja nie tylko dzieciakom.
Młodzi klubowicze z Nosówki którzy spotkali się 26 listopada, żywo uczestniczyli w dyskusji i stwierdzili że książka jest niezwykła bo trzyma w napięciu do ostatniej chwili.
Czytelnicy przynieśli także swoje pluszowe misie z okazji Światowego Dnia Pluszowego
i wzięli udział w konkursie pięknego czytania.
Moderator DKK w Nosówce H.K.
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: