Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
23821410 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Nisku

Emma Donoghue: "Pokój"

04-07-2013

Dnia 4 lipca 2013 roku w wakacyjne popołudnie członkowie DKK dla dorosłych zebrali się aby prozmawiać o porażającej do bólu książce Emmy Donoghue pt.”Pokój”.Autorka w swojej książce opisuje los Jacka i jego mamy zamkniętych przez kilka lat w jednym pokoju przez Starego Nicka-oprawcę.Historia opowiedziana jest głosem pięcioletniego chłopca,dla którego „pokój” jest całym światem.Dla Jacka ten świat jest zwyczajny,naturalny,bo innego nie zna,natomiast dla matki jest kilkuletnim wiezieniem.

Wśród klubowiczów książka wywołała bardzo wiele emocji jak złość,współczucie.Złość na oprawcę a współczucie i podziw dla kobiety,która była tak silna dla swojego dziecka,że starała się stworzyć w tych warunkachchociaż odrobinę prawdziwego życia.
Prawdopodobnie do napisania tej książki autorkę zachęciła wiadomośćo Austriaczce,która była przetrzymywana przez swojego ojca-oprawcę przez siedem lat.„Pokój” to książka niesamowicie wzruszająca,mówiąca,że trzeba mieć zawsze nadzieję i walczyć do samego końca.Gorąco polecana przez klubowiczów historia,której nie sposób zapomnieć.
 
Recenzje:
 
Ewa Milczakowska
 
„Pokój” Emmy Donoghue to powieść ukazujaca psychikę dziecka wychowanego w niewoli.Młoda dziewiętnastoletnia studentka zostaje uprowadzona i zamknieta w obskurnym pokoju na siedem długich lat.poniżana,gwałcona przez swojego oprawcę rodzi dwoje dzieci.Pierwsza córka umiera,drugie dziecko-syn żyje i razem z matką tkwi w ‘pokoju” przez lata.Miłość matki ,jej wyłączne oddanie dziecku, pozwala na przygotowanie go do zycia na zewnątrz. Ta powieść przybliża więż łączącą matkę i jej dziecko,a miłość matki i poświęcenie dodaje sił na uwolnienie od niesprawiedliwości w świecie w którym żyjemy.
Polecam przeczytać powieść,a złego Nicka” nie wspominać.
 
 
Franciszek Kotuła
 
„Pokój” Emmy Donoghue to apoteoza matczynej miłości.W skrajnie niesprzyjających warunkach, w niewoli matka chroni syna przed gwałcicielem,uciekając w swiat baśni i fantazji.Budujac bardzo silną więż z synem otacza go niewidzialnym ochronnym kokonem.Jest to powieść wielowymiarowa,zdecydowanie pokazujaca poświęcenie i miłość kobiety- matki do dziecka,będącego owocem gwałtu.Książka godna polecenia.
 
 
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: