Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
23783539 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

DKK w Mogielnicy

Małgorzata Gutowska-Adamczyk : „Podróż do miasta świateł. Róża z Wolskich”.

10-09-2013

W bibliotece w Mogielnicy odbyło się powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Były to dwie godziny wędrówek po ulicach dziewiętnastowiecznego Paryża z książką  Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk zatytułowanej „Podróż do miasta świateł. Róża z Wolskich”. Jest to kontynuacja popularnej sagi rodzinnej „Cukiernia pod Amorem”, w której każde słowo przesycone jest zapachem i smakiem wspaniałych wypieków. Również w Podróży do miasta świateł mamy nie tylko francuskie dania, lecz także znakomitą kuchnię w hotelu Zajezierskich. 

Akcja powieści toczy się dwutorowo – współczesny wątek Niny Hirch, specjalistki od impresjonizmu, przeplata się zdecydowanie  z dominującą w książce historią żyjącej w połowie XIX wieku Róży Wolskiej – malarki, skandalistki, emancypantki, kobiety niezwykłej jak na ówczesne czasy. Pomimo różnych epok, czasów w których przyszło im żyć, obie bohaterki mają wiele cech podobnych, choćby zimne i zaborcze matki. Matki, które nie potrafiły odciąć pępowiny. Obie są kobietami silnymi, które wytrwale dążą do zrealizowania swoich celów. Spotkamy tu również niektórych bohaterów „Cukierni pod Amorem”, nieco starszych, jak Igę Hryć, teraz Igę Toroszyn, właścicielkę hotelu w wyremontowanym pałacu w Zajerzycach, szczęśliwą żonę i matkę. Ale sprawa tajemniczego pierścienia w dalszym ciągu nie jest wyjaśniona.  Być może tę zagadkę autorka odkryje nam w kolejnym tomie sagi. Drugim ważnym bohaterem jest Paryż – miasto magiczne, miasto miłości, w którym spełniają się marzenia. Książka urzeka opowieścią o czasach minionych, pełnych nostalgicznego piękna. Ale stanowi również świetną lekcję historii.
    Proza Malgorzaty Gutowskiej-Adamczyk jest jak opisywany przez nią rożek z ciasta francuskiego : wielowarstwowa, po kobiecemu krucha i delikatna, finezyjna, pełna literackiego smaku. A w środku niczym nadzienie kryją się polska historia, dawna i współczesna, nierozerwalnie ze sobą splecione.       
Kolejne spotkanie DKK w Mogielnicy odbędzie się 1 października  o godz. 16:00, a tematem będzie książka Catrin Collier pt. „Córka Magdy”. Sympatyków dobrej  książki serdecznie zapraszam.
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: