Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
23784350 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

DKK w Mogielnicy

Maria Nurowska: "Nakarmić wilki"

10-04-2013

Książka to nie tylko najlepszy przyjaciel na na samotne wieczory, można przy niej również miło spędzić czas w towarzystwie przyjaciół i znajomych. Dlatego raz w miesiącu spotykają się czytelniczki w bibliotece w Mogielnicy. Kolejne takie spotkanie odbyło się we wtorek 9 kwietnia, w trakcie którego Panie mogły podzielić się wrażeniami nad książką Marii Nurowskiej pt. „Nakarmić wilki”
Akcja powieści umieszczona została w Bieszczadach – pięknej i nie do końca znanej polskiej krainie, która nawet nam, mieszkańcom Podkarpacia jest czasami zupełnie nieznana, chociaż jest tak blisko.
Główna bohaterka – Katarzyna Lewicka, młoda absolwentka SGGW za namową jednego ze swoich wykładowców wyjeżdża w Bieszczady, aby zebrać materiały do swojej pracy doktorskiej, dotyczącej migracji wilków. Trafia więc do Łupek, małej wioski niedaleko Komańczy. Tam poznaje Olgierda i Kluneja – dwóch innych pasjonatów – ekologów.
Panienki z Warszawy nie przeraziły iście spartańskie warunki w jakich przyszło jej zamieszkać, czyli drewniana chałupa bez prądu, łazienki, przyzwoitej ubikacji i jakichkolwiek wygód. Doskonale potrafiła wtopić się w otoczenie i zebrać potrzebne materiały do swojej pracy doktorskiej. Zaprzyjaźniła się ze swymi współtowarzyszami, a nawet z czasem przyjaźń przekształciła się w miłość z jednym z nich. Ale nie tylko człowieka Kasia pokochała, pokochała również wilki. Obserwując ich całymi dniami poznała ich zwyczaje, a z chwilą gdy uratowała z sideł brzemienną wilczycę została zaakceptowana przez te dzikie, wspaniale a tak tępione przez człowieka zwierzęta. Doszło do wielu spięć i zatargów z miejscową ludnością, dla których wilki w ich przekonaniu stanowią zagrożenie ich egzystencji.
Nurowska stworzyła powieść o miłości i pasji. O relacji, jaka może połączyć dzikie zwierzę i człowieka. „Nakarmić wilki” to również książka o szacunku, szacunku, który należny jest nie tylko ludziom, ale też i naszym braciom mniejszym. Autorka bardzo pięknie ujęła bieszczadzki klimat, doskonale opisała urok łupkowskiej wsi, w której luksusy nie są ważne, gdzie człowiek kocha przyrodę i dzikie zwierzęta – dzikie, drapieżne ale bardzo inteligentne. Temat ochrony wilka jest niesamowicie ważny – ten drapieżnik ma swoje wymagania choćby terytorialne, ale istotne jest przekonanie miejscowej ludności o wzajemnej egzystencji, czasem nawet niezmiernie trudnej.
Nakarmić wilki” to książka dla wszystkich, nie tylko dla miłośników przyrody, przybliża czytelnikowi Bieszczady, daje możliwość poznać zwyczaje tamtejszych ludzi i dzikich zwierząt. Szkoda tylko, że pisarka nie pokierowała inaczej losami głównej bohaterki.

Następne spotkanie DKK odbędzie się we wtorek 7 maja o godz. 16:00, tematem będzie książka Barbary Rybałtowskiej pt. „Magia przeznaczenia”.
Z Barbarą Rybałtowską planowane jest spotkanie autorskie w bibliotece w Mogielnicy w dniu 16 maja w godzinach popołudniowych, na które serdecznie zapraszam wszystkich miłośników „dobrej literatury”.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: