Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
23784184 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

DKK w Mielcu

Spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim

22-05-2013

Kryminał i intryga w Bibliotece

Jak kraść działa sztuki i o dalszych losach prokuratora Szackiego – opowiadał Zygmunt Miłoszewski na spotkaniu autorskim w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mielcu.
Czytelnia MBP zgromadziła w piękne, majowe popołudnie, 15.05.2013 r. miłośników kryminału. Dobrego, rasowego kryminału. Zygmunt Miłoszewski zdradzał kulisy „zbrodni sandomierskiej”, wprowadził czytelników w intrygę handlu dziełami sztuki. Autor zapowiedział koniec cyklu przygód prokuratora Szackiego.
Autor literacko zadebiutował w 2004 roku na łamach Polityki opowiadaniem Historia portfela, nadesłanym na konkurs organizowany przez Jerzego Pilcha. Następnie była powieść grozy Domofon (po ukazaniu się której został okrzyknięty „polskim Stephenem Kingiem"). Rok później ukazała się baśń dla dzieci Góry Żmijowe, następnie cykl kryminalny – Uwikłanie oraz Ziarno prawdy.
Zygmunt Miłoszewski jest laureatem wielu nagród literackich. Autor otrzymał wyróżnienie w konkursie o Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego za baśń dla dzieci Góry Żmijowe; Nagroda Wielkiego Kalibru dla najlepszej powieści kryminalnej i sensacyjnej 2007 za Uwikłanie; nominacja do Paszportów „Polityki” tygodnika „Polityka” w kategorii „Literatura 2011” oraz Nagroda Wielkiego Kalibru dla najlepszej powieści kryminalnej i sensacyjnej 2011 za Ziarno prawdy.
Jego książki cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem w kraju i za granicą. Wszystkie tytuły są wydawane poza granicami kraju. Kryminał Uwikłanie doczekał się ekranizacji. Kolejny tytuł, Ziarno prawdy jest w trakcie ekranizacji. Zygmunt Miłoszewski jest współautorem scenariusza do tego filmu. Zakupione zostały również prawa do filmowej adaptacji Domofonu.Autor zapowiedział kolejną książkę o prokuratorze Teodorze Szackim - Na czerwonej ziemi. Opowiadał, dlaczego wywiózł bohatera z Warszawy do Sandomierza. Wprowadził nas w kluisty kradzieży i handlu dziełami sztuki w PRL-u w książce Bezcenny, która ma się ukazać wkrótce. Autor wcielił się w rolę narratora i przeczytał fragmenty swojej nowej powieści.
Zygmunt Miłoszewski, pomimo, że jest rodowitym warszawiakiem przejawia autentyczne zainteresowanie regionalną Polską. W swoich książkach wiernie oddaje atmosferę miejsca, w której toczy się akcja powieści oraz topografię miasta. Sylwetki postaci literackich niezmiernie wyraźnie nakreślone. Akcja powieści zwarta i trzymająca w napięciu. Książki czyta się jednym tchem. Są niezwykle ciekawe i wciągają od samego początku.
Spotkanie z autorem zostało zorganizowane w ramach działającego Dyskusyjnego Klubu Książki w Mielcu – w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu.. Na koniec Zygmunt Miłoszewski zrobił sobie pamiątkowe zdjęcie z Klubowiczami i podpisywał swoje książki.
Autor, którego Jerzy Pilch uznał za rasowego pisarza, zainteresował i zaintrygował obecnych do tego stopnia, że pytania i dyskusja toczyła się nadal za zamkniętymi drzwiami Biblioteki.

 

 

 


Marta Nowakowska

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: