Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
24209926 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

DKK w Mielcu

Ken Follett: "Zima Świata"

06-02-2013

Spotkanie 25 stycznia 2013 r otworzyło kolejny rok działalności mieleckiego DKK . Odbyło się jak zwykle w ostatni piątek miesiąca. Omawialiśmy książkę Kena Folletta „Zima Świata", drugi tom epickiej trylogii „Stulecie”.
Akcja książki rozpoczyna się, kilka lat po wydarzeniach opisanych w tomie pierwszym, „Upadek gigantów”. Autor po mistrzowsku zarysowuje tło historyczne - od kryzysu gospodarczego lat 30-tych XX wieku, powstania III Rzeszy, po tragedię II wojny światowej oraz amerykańskie i radzieckie próby nuklearne.
Follett rozwija otwarte wątki tomu pierwszego. Poznajemy dalsze dzieje pięciu rodzin - niemieckiej, rosyjskiej, amerykańskiej, angielskiej i walijskiej. Śledzimy zachowania bohaterów i ich dzieci w związku ze zmieniająca się sytuacją na świecie. Rodziny von Ulrichów i Francków czynnie przeciwstawiają się nazistom i płacą za to najwyższą cenę. Wołodia, syn Grigorija Peszkowa, attache przy ambasadzie radzieckiej w Berlinie, prowadzi działalność wywiadowczą werbując niemieckich informatorów. Drugi z braci Peszkowów, Lew, realizuje swoje marzenie – emigruje do Ameryki i zdobywa fortunę. Na tle historycznym obserwujemy powtarzane mechanizmy życia (młodzi wciąż się zakochują, starsi pozbywają się złudzeń). Bohaterami targają rozterki, namiętności i pragnienia. Obserwujemy akty heroizmu i podłości. Książka zobligowała nas do intensywnej dyskusji, szczególnie scena, w której Carla ratuje Rebeccę i dobrowolnie oddaje się w ręce Rosjan, przez których zostaje zgwałcona.
Znakomita lektura dla wszystkich, gorąco polecamy.
Małgorzata K.-G.
P.S.
Spotkanie Klubowiczów zaingurowało kolejny rok działalności mieleckiego Klubu. Tym razem w innej scenerii – jednorazowo (mam nadzieję) zmieniliśmy lokal. W spotkaniu uczestniczyli nasi stali Klubowicze (skład tym razem był nieco uszczuplony) – dwanaście osób, plus Mały Klubowicz. Kolejna, planowana książka na luty – to „Gra o tron” Georga R.R. Martina.
Marta N.
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: