Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
23821449 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Lubeni

Ewa Winnicka: "Londyńczycy"

24-01-2013

 

Pierwsze spotkanie rozpoczynające w 2013 roku  kontynuację rozmów o książkach odbyło się  21 stycznia.  Ewa Winnicka  książką „Londyńczycy” dostarczyła tematów do bardzo żarliwej dyskusji. Panie stawiły się w komplecie. Wszystkie z zaciekawieniem przeczytały klubową lekturę i były pod jej wrażeniem. Autorka wiernie ukazuje blaski i cienie emigracji polskiej w Wielkiej Brytanii – emigracji wojennej, chociaż jak Panie zauważyły, podobne problemy znajdziemy i  współcześnie. Pisząc o ludziach, którzy w latach 1939-1947 trafili  do Anglii przedstawia ukrytą twarz polskiej emigracji, dotyka różnych sfer jej egzystencji. Czytając zbiór opowiadań, dowiadujemy się o życiu politycznym, społecznym i osobistym emigrantów. Wczytując się w karty książki mamy okazję dokładniej przyjrzeć się jej bohaterom  m. in. generałowi Andersowi, drugiej żonie generała, Ryszardowi Dębińskiemu- jednemu z żołnierzy Armii Andersa. Na uwagę zasługuje też wątek zauroczenia Angielek polskimi lotnikami. Panie dość wnikliwie starały się porównać charaktery narodowe Polaków i Anglików. Według koleżanek ogromną zaletą  zbioru E. Winnickiej jest fakt, iż autorka nie moralizuje, nie ocenia. Klubowiczki wielokrotnie podkreślały ten walor.
Książka wzbogacona jest zdjęciami, które uwieczniły jej bohaterów a także zwykłych ludzi tamtych czasów, co tylko podnosi jej atrakcyjność. Jak zwykle nasze klubowe koleżanki zaskakują pomysłowością i zaangażowaniem w urozmaicenie spotkania.
Tym razem Krystyna przyniosła kalendarzyki emigrantów z lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku. Posiada je w swoich prywatnych zbiorach, odziedziczonych po Wujku – emigrancie, który tak jak bohaterowie  omawianej książki trafił do Wielkiej Brytanii z Armią Andersa. Wspomniała też  opowieściach wujka z owych czasów, więc mogłyśmy na bPieżąco zweryfikować fakty przeczytane w książce z jej wypowiedziami. To było wspaniałe spotkanie. Książkę tę czyta się jednym tchem, jest to naprawdę dobrze opowiedziany kawałek historii. Dlatego polecamy ją wszystkim.

 

   Oprac.  Wiesława Piekarz, Beata Bieda

 

 

   Na następne spotkanie zapraszamy 25 lutego jak zwykle na godz. 17.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: