Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
16265469 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

DKK w Lubaczowie

"Oskarżona Wiera Gran", "Lepiej palić fajkę niż czarownice"

24-05-2013

Majowe spotkanie DKK było bardzo intensywne, gdyż Panie należące do klubu miały do omówienia 2 książki. Pierwsza zaplanowana wcześniej Agaty Tuszyńskiej „Oskarżona Wiera Gran”, i druga ks. Adama Bonieckiego, którego gościliśmy w naszej bibliotece „Lepiej palić fajkę niż czarownice”.  Bohaterka pierwszej książki Wiera Gran żydowska, przedwojenna pieśniarka wychodzi cało z holokaustu, ucieka z warszawskiego getta i dożywa sędziwego wieku bo umiera mając 91 lat.

Mówiąc cało mamy na myśli fizyczne przeżycie piekła na ziemi, ale psychika Wiery została na wszystkie lata życia straszliwie okaleczona.Ciągle uciekała przed ludźmi, którzy mimo uniewinnienia przez Centralny Komitet Żydów Polskich bojkotowali jej występy i wyzywali od „gestapowskiej k….”. Agata Tuszyńska długo i cierpliwie gromadziła materiały do biografii o Wierze Gran. Rozmówczyni była nieufna, podejrzliwa, a przede wszystkim zniszczona psychicznie przez życie i ludzi. Książka jest piękna i jak zwykle u Agaty Tuszyńskiej temat potraktowany poważnie i wyczerpująco.

Druga część spotkania poświęcona była książce ks. Adama Bonieckiego „Lepiej palić fajkę niż czarownice”, która zawiera wybór tekstów, zamieszczanych  na drugiej stronie Tygodnika Powszechnego, którego redaktorem naczelnym w latach 1999-2011 był właśnie ks. Adam Boniecki.Wprawdzie minęło już 2 tygodnie od momentu, gdy gościliśmy ks. Bonieckiego, jednak w naszej pamięci wywołuje wciąż żywe emocje.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: