Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
22029990 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Rok Lema 2021

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

DKK w Kolbuszowej

"Miłość z kamienia", "Wypalanie traw"

13-11-2013

 "Wypalanie traw”  i „Miłość z kamienia”, czyli małżeństwo po 53 wojnach.

 Jak można zrecenzować  książki, które wywierają, taki duży wpływ na czytelnika ? Wzruszają ? – nie, to nie ten rodzaj literatury. Przerażają ? – może troszeczkę. Zastanawiają ? – na pewno.Właśnie takie odczucia mieli klubowicze DKK po lekturze książek Grażyny i Wojciecha Jasielskich.Wojciech Jasielski – wieloletni korespondent wojenny, autor pięciu książek o konfliktach zbrojnych na świecie, 53 razy podróżował w rejony objęte konfliktem zbrojnym. Jego żona – Grażyna – 53 razy przygotowywała się na wiadomość o śmierci męża.

Jej książka - „Miłość z kamienia” to rodzaj wzbogacenia terapii autorki, która trafia do kliniki z objawami stresu bojowego, pomimo, że to nie ona była na tych wszystkich wojnach, wśród tych wszystkich konfliktów. Nie ma w niej absolutnie żadnego obnażania życia rodzinnego. Jest opowieść o nieustannym strachu i uzależnieniu. Uzależnieniu od takiego rodzaju dziennikarstwa. Pani Grażyna pisze, że trzy razy wybrała się z mężem w  podróż. Bezpośrednio wojny nie odczuła. Zdrowy rozsądek zwyciężył. Już po pierwszej wyprawie wiedziała, ze to absurd. Odczuła jednak, dlaczego Wojciech tam ciągle wraca. Uzależnili się od TEMATU. Pisze: „jak się pozna prawdę, ciężko się od niej wyzwolić”. Odtąd to ona jest żoną czekającą w bezpiecznej przystani-domu na męża, który wracając, przekazuje jej całe przeżyte napięcie. Tak powstają Jego artykuły, książki, potem znów pojawia się TEMAT i On znów wyjeżdża, a Grażyna czeka na telefon. Ten jeden telefon z wiadomością, jakby dla niej oczywistą. Po kilku miesiącach mąż wraca, zrzuca plecak i krótkie zdanie „już jestem”.

Zastanawialiśmy się  o czym w sumie jest ta książka? O małżeństwie Jasielskich ? – Grażyna pisze, że publikując tę książkę poświecili własną prywatność. Ponieśli olbrzymie koszty, ale przyszły również zyski. Dziś piszą do niej żony żołnierzy, dziennikarzy, himalaistów, zawodowych kierowców, a nawet lekarzy. Kobiety, które co dzień żyją w nieustannej obawie o męża. Aprobując jego pasje, czy wykonywany zawód. Następne pytanie, które się nasunęło – czy jest to książka o chorobie ?,  tęsknocie ?, pasji ?, zawodowstwie? Ile można poświęcić w imię miłości?

Wiemy jedno –  to świetna książka, która bezwzględnie należy przeczytać.

Uzupełnieniem książki Grażyny Jasielskiej stała się pozycja jej męża Wojciecha – „Wypalanie traw”. Tym razem „wędrujemy” do RPA. Burowie, apartheid, Mandela, biali i czarni. Historia RPA na przykładzie małego miasteczka.Pierwsze wrażenie, po rozpoczęciu czytania jest porażające. Spodziewaliśmy się ciężkiego tematu, obrazowo opisanego, ubranego w nieokreśloną ilość brutalności tamtejszego życia. Otrzymujemy powieściowo nakreślone realia, które dodatkowo popychają do poszerzenia wiedzy na temat Południowej Afryki. Każdy z nas wie, słyszał co się tam dzieje, jednak ta książka na pewno pogłębia tę wiedzę, czyniąc to w sposób niezwykle wciągający. 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: