Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
12725906 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2016 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

Grupa iCEA

Logowanie do SOWA2

DKK w Dębowcu

Gaja Kołodziej: "Dar", Agnieszka Tyszka: "Wyciskacz do łez"

25-03-2013

Chcąc zaspokoić nasz (ciągle rosnący) głód literatury, postanowiłyśmy tym razem, omówić dwie powieści podczas jednego spotkania, które odbyło się 22.03.2013 r.

Gaja Kołodziej i Agnieszka Tyszka są nam znane z wcześniej omawianych książek i dlatego z wielkim zainteresowaniem śledziłyśmy losy bohaterów kolejnych powieści tych autorek.

  Dar” Gai Kołodziej -to powieść o dziewczynie, która po śmierci mamy przeprowadza się z Poznania do Warszawy i zamieszkuje u wujostwa. Kora Smoleńska jest nieśmiała, skryta i cicha, ale ma dar-słyszy myśli innych ludzi. Uważa, że ten dar to przekleństwo, skaza genetyczna, która przysparza jej więcej kłopotów niż korzyści. Bardzo męczy ją to, że słyszy myśli innych i musi przed nimi wszystko ukrywać! Do tego dochodzi nieprzyjazne środowisko nowej szkoły, w którym traktują ją jak powietrze i kuzynka, która przemienia jej życie w piekło.

Jedynie Teo i Asia są jej przychylni w tej szkole.  Zamknięta w sobie i nieobecna Kora zaczyna się zmieniać, gdy do klasy przychodzi nowy uczeń - Eryk Nil.

Nie od razu przypadli sobie do gustu. Jednak z czasem coraz bardziej się rozumieją, boEryk  potrafitakże odczuwać uczucia innych i staje się dla niej pokrewną duszą. Toczą więc między sobą rozmowy, ale takie-bez słów, tylko w głowie.  Odnaleźć spokój, miłość i pogodzić się ze swoim przeznaczeniem nie jest łatwo.

„Wyciskacz do łez” Agnieszki Tyszki - to także powieść o dziewczynie, której nie jest lekko! Ojciec nie żyje, a matka zajęta robieniem kariery nie ma czasu dla córki. Marianna zostaje posłana do gimnazjum prowadzonego przez siostry zakonne, bo według matki, tylko taka szkoła zrobi z niej porządnego człowieka! Szkoły tej nie lubi, czuje się zagubiona i samotna. Buntuje się więc, ubierając się na czarno. Myśli jej też są czarne, a swoich problemach nie ma z kim porozmawiać.

I gdy wydaje się, że z tego nie ma już wyjścia, spotyka Norę-starszą panią, u której dorabia sprzątając mieszkanie. Totu znajduje zrozumienie i spokój. Zwykła rozmowa, dobra rada zmieniają Mariannę. Dziewczyna staje się weselsza i bardziej kolorowa. Ta książka uświadamia nam co tak naprawdę ważne jest w życiu.

 Powieści te, choć różne, mają wiele cech wspólnych. Podkreślają jak ważne są relacje między ludźmi, a szczególnie między tymi najbliższymi.

Jakie nasze ”życie byłoby nieskończenie szczęśliwe, gdybyśmy mogli rozpocząć je w wieku lat osiemdziesięciu i stopniowo zbliżać się do osiemnastu”-M. Twain

 

Opinie czytelniczek:

 

Czytanie w cudzych myślach czasem by się przydało. Jednak na dłużej byłoby to kłopotliwe i mogłoby doprowadzić nawet do nieszczęścia.

 

Jesteśmy wdzięczne losowi za to, że rodzice nie wybierają nam szkoły, a relacje między domownikami układają się poprawnie.

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: