Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
23784124 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

DKK w Boguchwale

Barbara Kosmowska: "Niechciana"

25-10-2013

Czytanie książek, zwłaszcza dobrych i wartościowych – to wielka przyjemność. 19 października br. mogli się o tym przekonać czytelnicy Oddziału dla Dzieci i Młodzieży w Boguchwale. Odważnym „smakoszom” literatury beletrystycznej polecano książkę Barbary Kosmowskiej „Niechciana”.

 

Autorka znana jest nastolatkom z Boguchwały z takich powieści jak: „Puszka”, „Buba” czy też „Buba : sezon ogórkowy”. To pogodne opowieści, podobnie jak ich autorka.Powieść „Niechciana” dotyka znacznie trudniejszej sfery życia – samotności, poczucia odrzucenia przez bliskich. Z takimi właśnie przeciwnościami muszą sobie radzić warszawscy gimnazjaliści: Kasia, Iza, Ola
i Piotr – bohaterowie powieści Barbary Kosmowskiej. To samotnicy, z bagażem własnych problemów. Poznawanie trudów świata dorosłych nie jest dla nich takie proste.
Kasia – to główna bohaterka powieści – tytułowa Niechciana. Nie znajduje u zabieganych rodziców żadnego wsparcia. Powoli przejmuje obowiązki matki – prowadząc dom, opiekując się młodszym bratem. Kasia pragnie czułości i zainteresowania bliskich. Namiastkę szczęścia dostaje od Tomka. Jest to niestety uczucie chwilowe i kończące się dla dziewczyny niechcianą ciążą. Z tym problemem próbuje Kasia zmierzyć się sama. Szuka wskazówek na forum internetowym Mama gimbus i prowadzi nadal życie normalnej, warszawskiej nastolatki – uczy się, chodzi na treningi taneczne, odwiedza dziadków. Wreszcie „bomba wybucha” – i świat poznaje Kasię w nowej odsłonie.
Wczesne macierzyństwo Kasi – to szok, zarówno dla rodziców jak i dziadków dziewczyny. Dopiero pomoc cioci – lekarza pediatry, oraz akceptacja kolegów z klasy sprawia, że życie Kasi znów nabiera barw. Dziewczyna ma duże wsparcie w Piotrze, z którym przyjaźni się od przedszkola. Dla Kasi Piotr jest gotów zrobić wszystko – wybrać najładniejsze serduszko,
a nawet zrezygnować z tańca towarzyskiego. Piotr – to jedynak, który niczym Don Kichot walczy z rodzinnymi przeciwnościami, wspierając matkę w jej pozbawionym radości małżeństwie. Takie zachowanie nie jest obce Izie – kolejnej samotniczce, opiekującej się niezaradną życiowo matką oraz młodszym rodzeństwem. Iza – to klasowy przywódca, który niczym Agnieszka Chylińska temperuje zachowania klasowych rozrabiaków i przywołuje do porządku klasową piękność – Olę.
Ola jest samotna z wyboru. Choć nie brakuje jej przysłowiowego „ptasiego mleka” a matka jest w całości podporządkowana jej zachciankom i kaprysom – dziewczyna pozostaje poza kręgiem rówieśników. Jest niechciana. Czy dziewczyna w porę uświadomi sobie, że życie nie kręci się tylko wokół niej? Czy zauważy, że dawanie przynosi o wiele więcej radości niż tylko branie? Któż to wie?Czytelnicy z Dyskusyjnego Klubu Książki w Boguchwale życzą Oli, by jak najszybciej poznała smak prawdziwej przyjaźni.
Powoli nasza opowieść o „Niechcianej” dobiega końca. Pozostaje jeszcze jedna postać literacka – Tomek, któremu należy się reprymenda. To klasowy outsider, przyzwyczajony do tego, że zawsze będzie w centrum uwagi, zwłaszcza młodych, pięknych dziewczyn. Tomek musi się jeszcze sporo nauczyć, przede wszystkim odpowiedzialności za swoje czyny. To pierwszy krok ku dorosłości i niezależności, tak wymarzonej przez wielu nastolatków.
 
 
Oprac.  Irena Jakubiec
Moderator Młodzieżowego DKK w Boguchwale
 
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: