Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

DKK we Frysztaku

Teresa Oleś – Owczakowa: „Rauska”

12-04-2012

W kwietniowy poranek seniorzy rozmawiali o książce Teresy Oleś-Owczarkowej „Rauska” . Powieść wzbudziła duże zainteresowanie czytelników, mimo że jest jedną z wielu powieści poruszającą tematykę II wojny światowej.
Utwór oparty jest na autentycznych przeżyciach matki autorki, która w wieku 11 lat została wraz z całą rodziną wywieziona na przymusowe roboty do Niemiec w Sudety do wsi Rauska..
Alusia – główna bohaterka inaczej odbiera wojnę niż jej rodzice. Dla niej wszystko jest przygodą, jedzie pociągiem, pracuje u bogatej Niemki Hanny, która wkrótce stanie się dla n jej wzorem. Dziecko uczy się nowego życia , chce być taka jak szefowa, bo ona udziela jej rad, rozmawia z nią a nawet nagradza. Alusia jest szczęśliwa i pragnie tak żyć kiedy dorośnie jak Hanna. Widzi bowiem, że ich szefowa troszczy się o pracowników, uratowała ojca z ciężkiej choroby i ją Alusia lubi.
Książka wywołała ożywioną dyskusję klubowiczów, ponieważ ich rodzice bądź krewni byli na przymusowych robotach w Niemczech, oni trafili do tych Niemców, którzy byli dla nich dobrzy (jedni się tam pożenili, inni zostawili tam swoje maleńkie dziecko). Ale innym było też źle! „Rauska”daje inny opis II wojny światowej, daleki od stereotypów dominujących w naszej literaturze. Jest to powieść, którą warto przeczytać, bo to utwór wartościowy.

Zofia Menduś


 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: