Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

DKK w Żyrakowie

Wiesław Adamczyk: "Kiedy Bóg odwrócił wzrok"

17-07-2012

29 czerwca, a więc w dniu zakończenia roku szkolnego odbyło się kolejne spotkanie DKK dla młodzieży. W wakacyjnym nastroju rozmawialiśmy o książce Wiesława Adamczyka pt. „Kiedy Bóg odwrócił wzrok”.
Książka jest autobiografią, w której autor przedstawił historię przesiedlenia swojej rodziny w głąb Azji, wyjście z ZSRR na Bliski Wschód wraz z armią gen. Andersa oraz dalsze losy polskich tułaczy po zakończeniu wojny. Przedstawione wydarzenia są tym bardziej przejmujące gdyż widziane oczami dziecka. Wiesław Adamczyk pochodził z polskiej inteligenckiej rodziny zamieszkującej kresy wschodnie. W 1939 roku jego spokojne dziecięce życie zburzyły wielkie wydarzenia – wybuch II wojny światowej, okupacja radziecka i masowe przesiedlenia ludności polskiej. W 1940 roku wraz z matką i rodzeństwem deportowano go na sowiecką Syberię. Jego ojciec, oficer Wojska Polskiego zginął w Katyniu. Skrajne warunki życia w Kazachstanie, głód, ucieczka z ZSRR, śmierć matki, obozy dla uchodźców, rodziny zastępcze to droga jaką przeszedł autor wraz z tysiącami innych Polaków. Z narracji autora bije jednak nadzieja na lepsze jutro i wola przetrwania. Nawet w najgorszej sytuacji i nieludzkich warunkach wartości wyniesione z domu takie jak: miłość, dobroć, uczciwość, patriotyzm sprawiają, że człowiek nie traci swojej godności i potrafi przezwyciężyć przeciwności.
Klubowicze uznali omawianą książkę za bardzo wartościową. Wspomnienia są spisane przystępnym, prostym, a jednocześnie wciągającym i wzruszającym językiem.
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: