Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną

 

 


Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną zrealizowano w 2020 r. ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

 

 

DKK w Zabratówce

Ewa Nowak: "Bardzo biała wrona"

10-12-2012

Pewnego jesiennego wieczoru wnikliwej ocenie młodzież poddała książkę jednej ze swoich ulubionych autorek Ewy Nowak. Była to powieść pt : „Bardzo biała wrona”.

Powieść traktująca o bardzo ważnych problemach okresu dojrzewania i co tu dużo kryć, również o miłości, ale autorka skupia się bardziej ja jednej odmianie miłości, miłości toksycznej, która w konsekwencji może doprowadzić do tragedii.
Główna bohaterka ma na imię Natalia, mieszka z rodziną w Warszawie, jest uczennicą liceum.  Natalia to spokojna i wrażliwa dziewczyna dorastająca w kochającej się rodzinie. Ma cudowne przyjaciółki i sympatycznych kolegów. Jej rodzice postanawiają adoptować małego chłopca. To częściowo zmienia jej rodzinne życie, ale nie na tyle aby poczuła się niekochana. Pewnego dnia poznaje przystojnego chłopaka o imieniu Norbert. Wtedy nic nie wskazuje na to, że ich znajomość przerodzi się w coś trwałego, a później groźnego dla niej samej. Norbert ma w sobie coś tajemniczego co ją jednocześnie pociąga i odpycha. Później zrozumie, że był to strach, którego początkowo nie umiała zinterpretować, bo miłość sprawia że świat różowieje, a kochana osoba jest bez wad.
Więcej znajdziecie w powieści, bo warto po nią sięgnąć. Młodzież z Klubu DKK „LUBIĘ TO!” również bardzo pozytywnie oceniła utwór. Tego typu literatura rzuca nowe światłom na problemy z którymi niestety część młodych ludzi się styka. Ważne jest to aby wiedzieć co nas może we wzajemnych relacjach zaniepokoić, co może sprawić że zapali się czerwone światło z napisem Uwaga!, dzieje się coś niedobrego. W podobnych sytuacjach warto mieć oparcie w rodzinie, przyjaciołach. Natalia nie chciała słuchać głosu przyjaciółki, kolegów z klasy, zbyt długo zwlekała z tym aby ich opinia była istotnym głosem przeciw jej chłopakowi. Natomiast Norbert sprytnie oplatał ją pajęczyną, uzależniając od siebie, kontrolując jej zachowania, emocje i postępowanie. Była to przemoc psychiczna w czystej postaci. Jest ją dużo trudniej zauważyć osobom z zewnątrz niż przemoc psychiczną, która pozostawia widoczne ślady na ciele. Powieść mocno przemówiła do wyobraźni młodych ludzi, którzy sami zauważyli podobne zachowania wśród swoich rówieśników i poddali je ocenie. To istotna zasługa tej książki, bowiem zwraca uwagę na poważny problem i pokazuje jak być ostrożnym i kiedy powiedzieć dość drugiej osobie. Autorka przedstawiła symptomy, które mogą być zwiastunami tego, że uczucie które łączy dwoje ludzi nie zmierza we właściwym kierunku i nie przyniesie szczęścia.
Gorąco polecamy, bo lektura wzbogaca wiedzę o zawiłościach ludzkiej psychiki.
Irena Szczypek
Moderator Młodzieżowego DKK LUBIĘ TO! w Zabratówce.
 
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: