Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną

 

 


Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną zrealizowano w 2020 r. ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

 

 

DKK w Zabratówce

Anna Łacina: "Czynnik miłości"

06-12-2012

Kolejne spotkanie młodzieżowego DKK było poświęcone książce Anny Łaciny „ Czynnik miłości” i jak wskazuje tytuł, książka jest o miłości. Miłości młodzieńczej, miłości dojrzałej, miłości trudnej i toksycznej, ale też pięknej. Miłość ma wiele barw i autorka pokazała w tym utworze całe spectrum tego uczucia jakim jest miłość.

Główne bohaterki powieści to Patrycja i Magda uczennice liceum. Obie mają niekoniecznie takie rodziny jakie chciałyby mieć. Magda wychowywana jest  przez samotną  matkę, która nieustannie poszukuje miłości, a Patrycja ma toksycznego ojca, który poniża na oczach znajomych jej matkę. Życie w ich rodzinach dalekie jest od ideału, to wpływa na to co czują i jak oceniają siebie. Magda nie wierzy w siebie, ukrywa się na forach internetowych pod zdjęciem przyjaciółki i pisze o sobie nieprawdę. Patrycja marzy o miłości jak z powieści. Magda poznaje w sieci autora wierszy. Kiedy spotykają się w realnym świecie okazuje się, że jest  to chłopak, który lubi ją poniżać i jest wobec niej okrutny. Patrycja natomiast, zapala się ogromnym uczuciem do kogoś, kto zamieszkał obok, a swoją fizycznością przypomina jej bohatera powieści „Zmierzch”. Pierwsza z nich musi się przekonać, że poszukiwała miłości daleko, a nie widziała wspaniałych ludzi wokół siebie, druga natomiast styka się z problemem choroby swojego ukochanego.

Zainteresowanych co wydarzyło się na dalszych stronach powieści odsyłamy do książki. My natomiast zajmiemy się wnioskami jakie po tej lekturze wyciągnęła młodzież, bo przecież o to tutaj chodzi. Książka nie wywarła na klubowiczach takiego wrażenia jak „Koniec gry” A. Onichimowskiej, ale też ciężar tematu był inny. Ze względu na to, że członkowie Klubu to chłopcy i dziewczęta, mieliśmy do czynienia z dwoma punktami widzenia tych samych spraw. Chłopcy, albo raczej młodzi mężczyźni inaczej postrzegają sferę uczuć, są bardziej pragmatyczni i nie podchodzą do tego tak emocjonalnie. Jak powiedział jeden z nich, głupotą według niego było zachowanie Patrycji, która godzinami stała w łazience czekając, aż jej ukochany pojawi się na sąsiednim podwórku. I tu rozgorzała dyskusja na temat tego co miłość  robi z umysłem. Ale żeby poczuć jej magię trzeba się zakochać. Kto jeszcze nie kochał, temu trudno pojąć co chemia miłości potrafi zrobić z człowiekiem i wiek nie ma tu żadnego znaczenia, ponieważ jej działanie jest ponadczasowe. Była też dyskusja na temat relacji jakie panują między rodzicami. Klubowicze opowiadali własne doświadczenia, przedstawiali swój punkt widzenia i zwrócili uwagę jak ogromną rolę odgrywają doświadczenia wyniesione z domu i przykład rodziców na późniejsze bliskie relacje z płcią przeciwną.
Podsumowując, pozycja warta przeczytania, ponieważ dostarcza refleksji na temat życia, miłości, rodziny i tego jacy jesteśmy. Pokazuje też jakie to ważne, aby budować w sobie poczucie własnej wartości, ponieważ jest ono największą obroną przed złymi uczuciami i złymi zachowaniami innych ludzi, a szczególnie tych, którzy zyskując nad nami uczuciową władzę chcą jej użyć przeciwko nam.
Irena Szczypek
Moderator Młodzieżowego DKK LUBIĘ TO! w Zabratówce.
 
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: