Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Zabratówce

DKK "TO LUBIĘ"

18-06-2012

Tegoroczny Tydzień Bibliotek był okazją do zainicjowania działalności Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkania członków Klubu będą odbywać się w Bibliotece Publicznej w Zabratówce, filialnej placówce Gminnej Biblioteki Publicznej w Chmielniku. Inauguracyjne spotkanie DKK, w którym brała udział młodzież gimnazjalna i jedna przedstawicielka liceum, miało miejsce 11 maja 2012 roku. Grupa liczyła 10 osób. Podczas spotkania nie dyskutowaliśmy na temat konkretnej pozycji książkowej, to będziemy robić na następnych, ale skupiliśmy się na tym co książka znaczy w życiu młodego człowieka i czym jest dzisiaj czytanie. Zaczęliśmy od zabaw integracyjnych, które wpłynęły na rozluźnienie atmosfery i lepsze poznanie się uczestników. Później młodzi ludzie musieli odpowiedzieć sobie na dwa pytania: „Co ich tutaj przywiodło?” i „Co chcą ze sobą zabrać?" Odpowiedzi zapisali na wyciętych z kolorowego kartonu szablonach swoich stóp i dłoni. Kolejne zadanie dla młodzieży polegało na graficznym przedstawieniu w postaci tzw. „chmury”, czym jest dla nich książka i jakie skojarzenia się z nią wiążą. Wśród wielu terminów najczęściej pojawiały się: wiedza, mądrość, nauka, ciekawość, rozwój, biblioteka, pasja, przyjemność. Jest to dowód tego, że książka jest ważna w ich rozwoju, dostarcza bogactwa przeżyć, rozwija zainteresowania, poszerza horyzonty, sprzyja rozrywce. Wywiązała się również ciekawa dyskusja na temat stereotypów dotyczących bibliotekarzy i bibliotek. Wypowiedzi młodzieży zdumiewały, zaskakiwały i jak stwierdzili oni sami te wyobrażenia nie były poparte ich rzeczywistymi doświadczeniami, ale miały swoje źródło w literaturze i filmie. To bardzo pocieszające dla bibliotekarzy, że stereotypy nie odnoszą się do konkretnych placówek bibliotecznych i ich pracowników. Zresztą spotkania DKK w bibliotekach, skutecznie obalają te mity, czyniąc z szacownych książnic przyjazne miejsca spotkań dla osób, które chcą dyskutować o książkach.
Ostatnim punktem podczas spotkania było nadanie imienia Klubowi. Młodzi ludzie zadecydowali, że będzie on nosił nazwę LUBIĘ TO!
W czerwcu będziemy dyskutować na temat najnowszej książki Anny Onichimowskiej „ Koniec gry”.

Irena Szczypek
Moderator Młodzieżowego DKK LUBIĘ TO! w Zabratówce.
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: