Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

DKK w Ustrzykach Dolnych

Spotkanie z Barbarą Ciwoniuk

25-09-2012

Pisze książki z życia młodzieży

Miała pracę biurową. Nie planowała być pisarką, ale los życiowy sprawił, że nią została. Pisze książki od 10 lat, a trzy z nich otrzymało wyróżnienia.
Barbara Ciwoniuk, bo o niej mowa, była gościem spotkania autorskiego w ramach DKK, które odbyło się 9 wrzesnia  w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. prof. E. Wanieka w Ustrzykach Dolnych. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z miejscowych szkól i czytelnicy biblioteki.
Barbara Ciwowniuk ma na swoim koncie pisarskim ponad 10 książek. Wśród nich znalazły się m.in.: „Igor”, „Rokko”, „Ania”, „Wakacje z gangsterem”, „Musisz to komuś powiedzieć”, „A jeśli zostanę” i „Uciec jak najbliżej”.
Debiutowała wydaną w 2005 r. książką „Igor” (wznowienie w 2011 r.), opowiadają o bohaterze o tym samy imieniu, który jest dyslektykiem. Książka ta otrzymała nominację przez Polską Sekcję IBBY do programu „Wybitne książki dla młodych osób z dysfunkcjami - edycja 2007”. Poza tym zostały wyróżnione inne jej dwie książki: „Ania” (nominacja do nagrody Książka Roku 2007 Polskiej Sekcji IBBY) i „Musisz to komuś powiedzieć” (wyróżnienie w konkursie Książka Roku 2011 Polskiej Sekcji IBBY).
W trakcie spotkania pisarka przybliżyła treść swoich książek, które w większości są adresowane do młodzieży, bo o ich problemach traktują. Wyjątek może stanowić książka „Wszystko inne poczeka”, napisana bardziej dla dorosłego odbiorcy (powstała jako odskocznia od dotychczasowego nurtu pisarskiego).
„Jestem autorką powieści poruszających dylematy z życia młodzieży. Piszę o sprawach istotnych: ogromnej roli przyjaźni, potrzebie szczerości i bliskości, pierwszych uczuciach, konieczności szukania własnej drogi i sensu życia. Niestety w życie nastolatków często wkradają się problemy, z którymi sami sobie nie radzą. Są to: brak zrozumienia, samotność, bieda, wykluczenie, agresja, konflikty z dorosłymi i z rówieśnikami, wreszcie - choroba czy śmierć bliskich, niepełnosprawność. W moich książkach staram się wskazywać najprostsze drogi wyjścia z trudnych sytuacji. Często są to zwykłe przyznanie się do błędu czy szczera rozmowa z przyjacielem, rodzicem, a nawet z nauczycielem” - napisała na swojej stronie internetowej Barbara Ciwoniuk.
Po zadanych pytaniach ze strony młodzieży i odpowiedzi na nie przez pisarkę, mogliśmy się dowiedzieć m.in., że poza pisaniem książek, lubi oglądać filmy i czytać książki, i to nie tylko te z beletrystyki. Jak przyznała, nie pomyślałaby, że przeczyta Harrego Pottera J. Rowling czy „Wiedźmina” A. Sapkowskiego. Zresztą zachęcała młodzież do czytania (nie tylko swoich książek), wskazując na jego wielorakie korzyści w procesie rozwijania osobowości.
Na koniec nie zabrakło oczywiście możliwości zdobycia autorskiego podpisu Barbary Ciwoniuk, który złożyła na książkach i okolicznościowych folderach.

WD


Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: