Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Torkach

Joanne Owen: "Władca marionetek"

25-07-2012

 Każdy z nas nieraz ucieka od rzeczywistego świata do świata baśni  i legend. Robimy to chociażby tylko po to, by na chwilę oderwać się od swoich przyziemnych zmartwień, problemów i by zasmakować namiastkę czarodziejskiej krainy. Taką odskocznie możemy doświadczyć czytając „Władcę marionetek” J. Owen.

            Pisarka zabiera nas w podróż po czeskich legendach. Znaleźć tu możemy wiele elementów, które są zgodne z ogólnie znanymi opowieściami o powstaniu Czech, Pragi. Oczywiście, jako autor książki, J. Owen dodała własne wątki, by urozmaicić i wzbogacić opowieść. Te zabiegi artystyczne sprawiają, że książkę czyta się z niezwykłym zainteresowaniem. Każdy kolejny akapit jest kolejną uliczką, w którą wchodzi czytelnik, by zbliżając się ku końcowi utworu, otworzyć oczy z zachwytu. Ta książka zachwyca osoby, które są wielbicielami świata fantazji i legend. Nie ma tu przeszkody wiekowej, bo zarówno dorosła kobieta może porównać się do pięknej matki Ludmiły,  a dziewczynka do dzielnej Mileny.

            Świat zła i dobra odwiecznie toczy ze sobą walkę, dobro wygrywa i tak też jest w „Władcy marionetek” . Dodatkową atrakcją jest pokazanie tradycyjnych, czeskich marionetek, które również odgrywają ważną rolę. Nie tylko artystyczną, ale też na ich przykładzie czytelnik może sobie uświadomić jak człowiek łatwo może dać się zmanipulować oraz stać się zależnym od kogoś. Nie możemy dać sobą kierować, każdy z nas ma prawo do własnych decyzji i wspomnień.

            Pisarka porusza takie ważne kwestie jak: przyjaźń, miłość czy wspomniana wcześniej walka dobra ze złem. Wszystkie wątki wplatają się        w czar baśni i legend, co umila czytelnikowi kolejne czytanie stron. Nie tylko to sprawia, że przyjemnie spędza się czas przy tej lekturze, ilustracje oraz cały wygląd książki jest niezwykle estetyczny i nadaje tło historiom z fabuły.

 

 

 

 

 

Magdalena Dobrzańska

 

 

            „Władca marionetek” jest warta przeczytania choćby dlatego,  iż rewelacyjnie ujmuje istotę wiary w dobro. Nie pozwala, kolokwialnie mówiąc, „przysnąć” czytelnikowi. Zabiera w świat magii i zawsze wiecznych legend. Historia Mileny, Ludmiły oraz królowej Libuszy porusza, chwilami przeraża, ale ostatecznie pozostawia uśmiech na twarzy czytelnika. A nim może być każdy z nas, choć dla dorosłych może to być z pozoru zbyt infantylny świat…  

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: