Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

DKK w Strzyżowie

Mario Vargas Lliosa: "Ciotka Julia i skryba"

04-09-2012

Zatłoczone ciasne uliczki peruwiańskiej stolicy, słoneczny żar, który możemy odczuć zatrzymując się na chwilę w przepełnionej ludźmi i zapachami kawiarni, duchota brudnych i zaniedbanych dzielnic kilkumilionowej stolicy - Limy. Właśnie w takie miejsce zaprowadził nas autor kolejnej książki, Mario Vargas Llosa, którego książkę "Ciotka Julia i skryba" mogliśmy omówić na kolejnym spotkaniu w dniu 23 sierpnia, dzięki Dyskusyjnemu Klubowi Książki działającemu w naszej bibliotece.Nie była to ani krótka, ani nieskomplikowana lektura, aczkolwiek tematycznie bardzo ciekawa, jeżeli chodzi o poznawanie nowych kultur właśnie poprzez kontakt z literaturą. Llosa, który jest laureatem Nagrody Nobla z 2010 roku, interesująco kreśli całą podstawę powieści mieszając różne wątki - autobiograficzny z intrygującymi opowiadaniami, które kończą się w najbardziej tajemniczym momencie. Jednak kanwą całej powieści jest historia romansu głównego bohatera, osiemnastoletniego Mario, którego możemy uosobić z postacią autora oraz jego ponad trzydziestoletniej ciotki Julii. Uczucie to, zupełnie nie zaakceptowane przez całą, dużą rodzinę naszego bohatera, w sercu czytelnika wzbudza zainteresowanie i wiele pytań, m.in. jak potoczą się losy naszej pary bohaterów? Czy Mario dopnie swego i przeciwstawiając się całej familii ożeni się ze własną ciotką? Także ciekawym wątkiem poruszonym przez noblistę jest temat pisarstwa. Przedstawia go nam na postawie historii życia Pedro Camacho, autora słynnych na całe Peru słuchowisk radiowych. W swoim życiu Pedro doświadczył wszystkiego - od człowieka rozchwytywanego przez tłumy, mającego stałe i szerokie grono miłośników, stacza się na samo dno, trafiając do zakładu psychiatrycznego i pracując w podrzędnej gazecie, gdzie jest traktowany jako popychadło.Llosa kreśląc ten wątek zadaje i nam, czytelnikom, pytania: kim jest dla nas pisarz-artysta? Czy bycie pisarzem to powołanie? Czy warto dla sztuki poświęcić całe swoje życie? O powieści nasze zdania były podzielone. Jednym bardzo się ona podobała; opisane stosunki rodzinne, duszny, ale intrygujący klimat książki, niespotykany zamysł przetykania tak różnych wątków - to wzbudziło zainteresowanie. Innym dużo mniej, pojawiły się głosy o chaotyczności bohaterów, braku jakiejś wyrazistości, czy nudzie.Jedno jest pewne - dzieło peruwiańskiego pisarza Mario Vargasa Llosy otworzyło nam nieznane drzwi bogatej i niezwykłej literatury iberoamerykańskiej, którą poznać warto.

Izabella Pijar
DKK przy BPGiM w Strzyżowie
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: