Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

DKK w Strzyżowie

Maria Nurowska: "Nakarmic wilki", "Requiem dla wilka"

31-07-2012

„- Każdy z nas nosi w sercu wiele wilków, miłość, gniew, odwagę, strach... Przeżyją tylko te, które nakarmisz.”

 

Kolejne - szóste już - spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 26 lipca. Był to wyjątkowy dzień, ponieważ świętowaliśmy wspólnie imieniny naszych dwóch koleżanek. Ponadto dzieliliśmy się wrażeniami z wakacyjnych podróży. Natomiast ci, którzy dopiero zamierzali wyjechać, opowiadali o swoich planach.

            Przedmiotem dyskusji podczas spotkania Klubu stała się powieść Marii Nurowskiej Nakarmić wilki oraz kontynuacja tej książki pt. Requiem dla wilka. Autorka przedstawia w nich losy dwóch młodych kobiet: Katarzyny – absolwentki SGGW, która w Bieszczadach zbiera materiały do pracy doktorskiej o wilkach, a następnie Joanny – absolwentki łódzkiej Filmówki. Zamierza ona nakręcić dokument o wybitnym reżyserze Jerzym Glinickim, lecz wkrótce odkrywa prawdę o śmierci Kasi i zaczyna podążać po jej śladach. Niewątpliwie można uznać, że kobiety te połączyła niezwykła miłość do wilków zamieszkujących bieszczadzkie lasy.

            Jak zgodnie stwierdziliśmy obydwa utwory Nurowskiej są ciekawe, łatwe w odbiorze, sprzyjające wakacyjnemu wypoczynkowi. Toteż określiliśmy je jako „lekkie lektury wakacyjne”, które z pewnością cieszą się dużą popularnością wśród czytelników.

            Ogromne zainteresowanie wzbudziło w nas miejsce akcji powieści – bieszczadzka drewniana chata w lesie oraz życie bohaterów w tych prymitywnych warunkach.

Postacią, która szczególnie zaintrygowała członków DKK był Olgierd, naukowiec, leśnik, zawsze tajemniczy indywidualista. Dlatego też zastanawialiśmy się czy miłość, która połączyła go z Joanną przetrwa. Czy stworzą szczęśliwą rodzinę?

            Niestety, naszej aprobaty nie uzyskał niemal baśniowy wątek przyjaźni głównych bohaterek z watahą wilków. Silna więź łącząca obie kobiety z dzikimi przecież zwierzętami wydaje się wręcz nierealna, fantastyczna. Za zbędne uznaliśmy też włączenie do powieści wydarzeń i postaci z życia politycznego współczesnej Polski. Doszliśmy również do wniosku, że druga część powieści Nurowskiej jest właściwie powieleniem pierwszej. Nowa bohaterka coraz bardziej utożsamia się z Katarzyną: lubi przebywać na Harhajce, obserwuje wilki, zaprzyjaźnia się z nimi, a nawet zakochuje się w Olgierdzie. Jednak dopiero dzięki Joannie wyjaśniona zostaje sprawa zabójstwa Katarzyny Lewickiej.

            Powieści Marii Nurowskiej polecamy na dalszy czas wakacyjnego odpoczynku.    

 

Opracowała Monika Śledziona

DKK przy BPGiM w Strzyżowie

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: