Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

DKK w Strzyżowie

Haruki Murakami: "1Q84"

30-04-2012

1Q84 - Orientalna podróż przez równoległe światy.
Dnia 26 kwietnia br. odbyło się trzecie już spotkanie Strzyżowskiego Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawiana książka nosi tytuł “1Q84” jest to najnowsza powieść znanego na całym świecie japońskiego pisarza Harukiego Murakami. Dla większości z nas było to nowe doświadczenie i zarazem pierwsze spotkanie z autorem wywodzącym się z kraju kwitnącej wiśni.
Czas może się posuwać, przybierając nieregularne kształty. Sam w sobie jest z natury równomierny, ale kiedy zostaje zużyty, zmienia się w coś nieregularnego. “
Tytuł 1Q84 nawiązuje do książki “1984” Georg’a Orwella, jednak poza tytułem tak naprawdę nie ma ona wiele wspólnego z wizją antyutopii wykreowanej przez angielskiego autora w swojej powieści. Murakami decyduje się na przedstawienie dwóch pozornie niezwiązanych ze sobą historii: w nieparzystych rozdziałach poznajemy Aomame - instruktorkę jogi, która okazuje się być również bezwzględną zabójczynią; natomiast w rozdziałach parzystych śledzimy historię Tengo - wykładowcy matematyki, początkującego pisarza, marzącego o sukcesie. Atrakcyjności całej tej historii dodaje fakt, że główni bohaterowie zaczynają gubić się w światach równoległych, zaciera się dla nich granica między fikcją, a rzeczywistością.
Książka 1Q84 została wydana w trzech tomach, ponieważ tom 2 i 3 ukazały się stosunkowo niedawno (końcem 2011 roku) klubowicze otrzymali do przeczytania tylko pierwszy tom powieści. Praktycznie wszyscy z nas po przeczytaniu pierwszej części 1Q84 czuli pewien niedosyt. Autor zarysował wiele ciekawych wątków i pozostawił nas z masą pytań na które nie znamy odpowiedzi. Wywołało to żywą, a momentami nawet burzliwą dyskusję na temat książki. Pojawiły się dziesiątki pytań i spekulacji co wydarzy się dalej. Czy głowni bohaterowie: Tengo i Aomame w końcu się spotkają? Skąd się wzięli i czym są fantastyczni Little People? Kim jest tajemniczy Lider? Dlaczego bohaterowie przenieśli się do równoległej rzeczywistości? No i jak się to wszystko skończy? Te oraz wiele innych pytań pozostaje bez odpowiedzi. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że jeśli w przyszłości pojawi się możliwość przeczytania kolejnych tomów, na pewno skorzystamy.

Sławomir Włodyka
DKK przy BPGiM w Strzyżowie
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: