Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną

 

 


Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną zrealizowano w 2020 r. ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

 

 

DKK w Sanoku

Eric-Emmanuel Schmitt: "Kobieta w lustrze", "Trucicielka"

26-04-2012

 

W czwartek 26 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie DKK dla Dorosłych. E .E. Schmitt zaskoczył tym razem objętością swojej książki. Przyzwyczaił nas do krótkich form, które jednocześnie niosły ze sobą ogromne emocje   i pouczające treści. Wspomnieć wystarczy "Oskara i Panią Różę" czy " Ewangelię według Piłata"

 

  "Kobieta w lustrze" to powieść o trzech kobietach żyjących w różnych epokach, których poglądy nie przystawały do współczesnych im czasów. Nie żyły zgodnie z przyjętymi wówczas normami, kierowały się swoim instynktem i naturą.

  Ann żyjąca w XVI wieku w Brugii ucieka przed ślubem, nie czując powołania do roli żony i matki.Trafia do beginażu     i tam ma spędzać resztę życia. Jednak w głębi duszy czuje,że jej powołaniem jest kontemplacja przyrody, szukanie połączenia z absolutem. Kiedy udaje jej się obłaskawić wilka, obwołana zostaje niemal świętą - Dziewicą z Brugii. Niestety jej sprzeczne z ówczesnym Kościołem poglądy doprowadzają ją na stos.

  Hanna, kobieta piękna, żona arystokraty żyjąca na przełomie XIX i XX wieku, nie akceptuje roli przyszłej pani domu. Swoje serce i duszę oddaje psychologii, zafascynowana psychoanalizą Freuda, porzucając konwenanse odchodzi od męża.

  Wreszcie współcześnie żyjąca Anny, hollywoodzka aktorka, narkomanka, która źle się czuje w swoim środowisku     i też szuka innej drogi. Inspiracją do postaci Anny była dla autora Amy  Winehouse i jej życie w świecie gwiazd.

  Każda z nas zachwycała się inną bohaterką, odnajdywała w niej swoje odbicie, swoje poglądy i marzenia.

 

  Na tym spotkaniu omawiałyśmy też drugą książkę Schmitta "Trucicielka". Cztery opowiadania i cztery historie          o uczuciach, namiętnościach i obsesjach, które prowadzą bohaterów nawet do zbrodni.

 

Joanna Kijowska

 

 

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: